ŠIPAK
ROK važenja potpisa briselskih zvaničnika, kojim garantuju ispunjavanje određenih obaveza ili datih obećanja, traje otprilike 365 dana.
Toliko je vremena potrebno kako bi se utvrdilo da zapravo levu šaku sklupčanu u šipak drže iza leđa, dok istovremeno desnom rukom potpisuju dokument da će Evropska unija svojom snagom i autoritetom obezbediti primenu dogovora.
Srbi sa severa Kosova i Metohije, koji su decembra prošle godine združeno ustali protiv terora Kurtijevih jurišnika, ovih dana dobijaju pozive da se jave u policijske stanice na saslušanje, a zbog učešća na barikadama. Iz tamošnje Direkcije za istragu teških krivičnih dela, po nalogu Specijalnog tužilaštva tzv. Kosova, ovo obaveštenje poslato je na adrese 60 naših sunarodnika koje terete za "krivična dela protiv ustavnog poretka i javnog reda i mira".
Kad su prošle godine uklanjali kamione, traktore i balvane, kojima su blokirali puteve kako bi pokušali da izađu iz geta u koji ih je uterao prištinski zulum, Srbi su mogli da naslute šta im sledi. Strahovali su i to javno rekli: "Nećemo da nas progone kao zečeve".
Međutim, kad su prekidali protest ponadali su se u garancije EU da ih pravosudni organi lažne države neće procesuirati, iako su minulih godina mnogo puta bili iznevereni.
Kurti se dosad suzdržavao, ali je uz prećutnu saglasnost briselskih zvaničnika, ponovo udario na naš narod. Šalje im tobož pozive na saslušanje, iako su spremne koverte s unapred napisanom presudom. Zaokupljeni valjda nadolazećim božićnim praznicima i hrleći ka novoj godini, u Briselu ovih decembarskih dana ne žele da se bave "paketom" starih problema. Uostalom, pod jelkom im već čitavu deceniju stoji obaveza da Prištinu primoraju da primeni Briselski sporazum, postignut uz posredovanje EU, a čija je suština formiranje Zajednice srpskih opština.
I zato, kad sledeći put neki briselski zvaničnik predloži potpisivanje nekog dokumenta, čim sedne treba mu odmah izneti zahtev - stavi obe ruke na sto.