ZAŠTO EVROPI SMETA NAŠ UGOVOR S KINOM? Dok čekamo Brisel, Peking nam nudi razvoj
EVROPSKA unija je izdala jedno od najzabavnijih saopštenja u istoriji ove zajednice. Povod je Sporazum o slobodnoj trgovini Srbije i Kine.
Poručuju iz Brisela da će sve buduće članice morati da raskinu sve ugovore koji su u suprotnosti sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju.
Pisci kao da nisu znali da zemlje kandidati, kao i naša Srbija, znaju da kad postanu deo starokontinentalnog visokog društva, neće moći da imaju partnerstva sa drugim državama, savezima... Znaju veoma dobro! Ali?! Srbija će u EU da uđe 2007, pa 2009, 2012, 2013, 2018, 2025? I sad ambiciozno 2030. godine. Ovo su bili naslovi, kako u evropskoj, tako i u domaćoj štampi. I? Ništa!
Iz Tirane, naša prijateljica Ursula fon der Lajen poručuje da je nama i našim komšijama EU namenila šest milijardi evra. Ali, kada se reformišemo. I mi. I oni. Kada? Boga pitaj? Dotad kako živeti? Kako se razvijati? Hraniti decu? Opet, Boga pitaj?!
Da nismo hrabro nadograđivali "čelično prijateljstvo" sa Kinezima, polovine auto-puteva i skoro cele brze pruge ne bi bilo. Vozili bismo slalom kroz izlokane drumove za čiju popravku ne bismo mogli da dobijemo kredite od naših zapadnih, savezničkih država. Dadoše nam Kinezi. Naravno, ne besplatno, ali dadoše! I Srbija izgleda drugačije. Čak se i EU, posle preuzimanja kineskog kredita Crnogorcima za auto-put ni iz čega u ništa, seti da bi mogla da se uključi i kod nas. I "prosu" grant od 600 miliona evra za šine od Beograda do Niša. A nezahvalni Srbi, željni razvoja i prosperiteta, sad bi još tešnje da sarađuju sa Kinezima. Nije nam dosta. Sa dna bi do proseka?! I to bez pitanja?!
I, e, moj druže briselski, nemoj da sumnjaš da ćemo raskinuti sve ugovore koji ti smetaju, samo ako si stvarno i iskreno spreman da nam pružiš ruku. Da nas prihvatiš sa našim posebnostima, kao što i mi tebe prihvatamo sa posebnostima tvojim.
Dotad, pusti nas, druže briselski, da gradimo puteve od Sombora do Kikinde, od Zrenjanina do Novog Sada, da imamo moderne vozove, brzi internet, da nađemo tržišta za našu robu. Mi moramo da živimo, a sve manje možemo da čekamo.