REVIZORE NIKO NE ZAREZUJE: Većina onih koje je DRI prozivala poslednjih godina i dalje vode iste firme ili su čak napredovali u karijeri
Dok se pitamo koliko njih dočeka i utvrđivanje odgovornosti pred sudom, valja imati na umu da revizori kaskaju za državnim službenicima
KRENULI su glasno i jasno. Od prvih izveštaja Državne revizorske institucije i spiskova službenika, nameštenika i funkcionera koji su bez mnogo savesti trošili javna sredstva, svi su mnogo očekivali. Baš kao i od zahteva za podnošenje prekršajnih i krivičnih prijava protiv njih. Više od deceniju kasnije javnost mahom ne zna jesu li najave dobile sudski epilog, ali vidi da prozvani i opomenuti i dalje "uspešno" vode iste firme ili su čak napredovali u karijeri. U najgorem slučaju mirno su dočekali penziju.
Posle kontrole poslovanja budžetskih korisnika u 2011. godini revizori su sudovima podneli 193 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka, a nadležnim tužilaštvima 28 prijava za privredni prestup, kao i osam krivičnih prijava. Tabak je trebalo da se presavije protiv 300 odgovornih ljudi. Revizija je te godine, kada je reč samo o javnim nabavkama, otkrila da je suprotno Zakonu potrošeno 47 milijardi dinara.
Izveštaj revizora o tome šta su i koliko radili u 2019. godini pokazuje da su sastavili 241 izveštaj. Svaki deseti dinar potrošen u javnim nabavkama, isplaćen je uz neki propust. Sam iznos deluje daleko manji - 2,82 milijarde dinara, ali su kontrole obuhvatile svega 29,2 milijarde dinara javnih nabavki. Odgovornih je, međutim, više. DRI je podnela 256 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka, 12 prijava za privredni prestup i 33 krivične prijave, odnosno 301 prijavu protiv 384 odgovornih.
Dok se pitamo koliko njih dočeka i utvrđivanje odgovornosti pred sudom, valja imati na umu da revizori kaskaju za državnim službenicima. Oni ove godine kontrolištu njihov rad u prethodnoj, a zahtevi sudovima moguće dolaze i naredne godine. Na njima je da otkriju i ukažu na propust i prekršaj, ali na sudovima i tužilaštvima da posao završe.