ERNEST DENI NAJVEĆI PRIJATELJ SLOVENA: Predavanje dr Aleksandre Kolaković na Jutjub kanalu Kulturnog centra Novog Sada
PREDAVANjE dr Aleksandre Kolaković na temu „Ernest Deni (1849–1921), najveći prijatelj Slovena“ možete se pogledati Jutjub kanalu Kulturnog centra Novog Sada.
Prof. dr Aleksandra Kolaković održala je predavanje povodom 100. godišnjice smrti Ernesta Denija, istoričara i profesora sa Sorbone, koji je svoja istraživanja posebno posvetio proučavanju Južnih Slovena, a od 1912. godine bio je i član Srpske akademije nauka. Smatrao je da Južni Sloveni moraju da zadrže svoju individualnost i da ne urone u Rusku imperiju, zastupajući tezu „Panslavizam da, ali ne panrusizam“.
Denijevo polje interesovanja zahvatalo je i međunarodne događaje na Balkanu, a na to su posebno uticale generacije balkanske elite koja se školovala u Francuskoj. Deni je prvi put posetio Srbiju još 1873. godine, u vreme kada se kod njega pojavilo interesovanje za Južne Slovene, a 1911. na svom putovanju obišao je i Beograd i Zagreb, Ljubljanu, Rijeku, Cetinje, Bosnu i Hercegovinu.
U vreme aneksije Bosne i Hercegovine, Ernest Deni je shvatio opasnost koja je Srbiji pretila od Austrougarske. Zajedno sa Alberom Maleom, Ogistom Govenom, Emilom Omanom i jednom neformalnom grupom francuskih intelektualaca, preko štampe i predavanja protiv Austrougarske podržao je Srbiju i Srbe. 1908. godine Deni inicira razvoj kulturne i naučne saradnje Francuske sa slovenskim narodima. Tada je osnovano francusko-slovensko udruženje u Parizu, čime je prvi put organizovana saradnja Francuza i svih slovenskih naroda na institucionalnim osnovama.
Tokom Prvog svetskog rata odbrana češke i jugoslovenske ideje bila je u središtu njegovih aktivnosti. U svojoj kući u Parizu osnovao je L’Institut d’Etudes slaves (Institut za slovenske studije) i časopis Le Monde Slave (Slovenski svet). U vreme Prvog svetskog rata Deni je napisao knjigu La grande Serbie (Velika Srbija), koja je panegirik srpskoj istoriji i pobedama.
Među srpskim intelektualcima vladalo je veliko poštovanje prema ličnosti i delu Ernesta Denija i nazvan je „najvećim prijateljem Slovena na Zapadu“.