NA KAZANU I ŽRTVE NASILJA : Odlukom grada Sombora pravo na obroke iz narodne kuhinje imaće više ugroženih građana
OD ove godine pred Narodnom kuhinjom u Somboru naći će se i brojni žitelji koji na to dosad nisu imali prava. Uslov je da nemaju prihod, odnosno da on ne prelazi 50 odsto minimalne neto zarade u Srbiji.
Tople obroke po novoj odluci grada moći će da dobiju i žene koje nisu sposobne za rad, starije od 63 godine, zatim majke sa detetom do prve godine života, kao i one koje imaju dete sa invaliditetom ili smetnjama u razvoju. Među korisnicima moći će da budu i samohrani roditelji sa maloletnom decom i građani koji boluju od teških i retkih bolesti. Tu su još i žrtve nasilja u porodici, kao i deca čija su oba roditelja ostala bez posla.
Gradska vlast je odlučila da tim kategorijama građana pomogne kako bi se prehranili i imali što manje izdataka. Spiskove korisnika dostavlja Centar za socijalni rad, a radnici CK, odnosno kuhinje, dele obroke u Crvenom krstu.
Narodna kuhinja trenutno ima 220 najugroženijih korisnika. Oko 60 odsto korisnika čine porodice sa više dece, koji sami dolaze po obrok. Tu su majke sa malom i bolesnom decom, stari i nepokretni. Njima hranu odvoze volonteri Crvenog krsta i to na kućnu adresu. Od donatora zavisi da li će korsnici za vikend dobiti lanč-paket, desert i voće.
- Na jelovniku su kuvani pirinač sa mesom, pasulj sa suvim mesom ili kobasicom, slatki kupus, testo sa krompirom ili testo sa mlevenim mesom. To su jelovnici koji se uglavnom spremaju i redovno se kontrolišu - kaže Biljana Klipa, sekretar Crvenog krsta.