ČISTE KRIVAJU OD OTROVA: Predstavnici Bačke Topole predočili da će biti zaštićena autohtona vojvođanska reka

З. Рајић 27. 01. 2021. u 07:26

KAD će biti zaustavljeno zagađenje autohtone vojvođanske reke Krivaje, koja protiče kroz opštine Bačka Topola, Mali Iđoš i Srbobran, čije stanovnike decenijama guši nesnosnim smradom, a otrovi iz nje se, uzrokujući pomore riba, prelivaju u Veliki bački kanal (VBK) kod Turije, i preko VBK u Tisu, na ušću kod Bečeja? Odgovor na to pitanje ekolozi iz asocijacije ZORT ("Zaštitimo ostatke rečnih tokova") potražili su u Bačkoj Topoli, gde su identifikovani najveći zagađivači Krivaje.

Foto EPV

Na sastanku, održanom proteklih dana, predstavnici opštine Bačka Topola obavestili su delegaciju Ekološkog pokreta Srbobrana (EPOS), Ekološkog pokreta Vrbasa (EPV) i Ekološkog pokreta za sadašnjost i budućnost iz Bajše da punom parom napreduje izgradnja gradskog prečistača otpadnih voda. Postrojenje je počelo da se gradi u martu prošle godine, a njegov probni rad se očekuje na leto 2021.

- Za izgradnju prečistača Vlada Vojvodine izdvojila je 500 miliona, a lokalna samouprava 100 miliona dinara. Na postrojenju će biti primenjen modularni, nadgradivi sistem, koji bi se priključivanjem industrije mogao proširivati i povećavati njegov kapacitet - rekao je predsednik opštine Bačka Topola Adrian Satmari.

ZASLUGA EKOLOŠKOG AKTIVISTE

PREDSEDNIK EPV Ratko Đurđevac rekao je da, osim lokalne vlasti, posebnu zaslugu za izgradnju prečistača u Bačkoj Topoli ima ekološki aktivista Dragan Pečurica, koji je od 2014. godine svakog meseca u ovom gradu organizovao proteste protiv zagađenja Krivaje. Pečurica je preminuo u junu 2018. godine, ne dočekavši da Krivaja bude zaštićena.

Predviđeno je da na filtere postrojenja stižu i komunalne i industrijske vode. Zamenik predsednika opštine Gabor Kišlinder predočio je da je trenutna pokrivenost Bačke Topole kanalizacionom mrežom svega 30 odsto.

Zagađena iz mutne Krivaje šire se neprijatni mirisi, Foto EPOS

- Izgradnja kanalizacije je komplikovana zbog razuđenosti naselja i postojanja depresija sa visokim nivoom podzemnih voda. Zato će taj posao zahtevati gotovo ista ulaganja kao i u prečistač. Radovi bi trebalo da počnu iduće godine - kazao je Kišlinder.

Kad postrojenje bude završeno, industrijski pogoni imaće obavezu da organizuju sopstveni tretman otpadnih voda, koje bi se ulivale u centralni prečistač.

Pogledajte više