PREČISTAČ JE ČUVAR KANALA: Nadležni u Vrbasu negiraju da će prestati s radom postrojenje za preradu otpadnih voda
MINISTARSTVO zaštite životne sredine, kao i lokalne samouprave Vrbasa i Kule, neće dozvoliti da stane s radom Centralno postrojenje za preradu otpadnih voda (CPPOV), jer je njegovo funkcionisanje preduslov za čišćenje Velikog bačkog kanala (VBK), koji je višedecenijskim zagađivanjem pretvoren u "crnu tačku" Evrope.
To je odgovor predsednika opštine Vrbas Predraga Rojevića na upozorenje predsednika Ekološkog pokreta Vrbasa (EPV) Ratka Đurđevca da će, CPPOV "ostati bez radnika na održavanju, čak i bez obezbeđenja".
- Da li će VBK zbog toga ponovo postati otvorena septička jama za 100.000 ljudi od Crvenke, preko Kule o Vrbasa, do Srbobrana? I da li će cela ova situacija ugroziti realizaciju pre nekoliko meseci završenog projekta čišćenja VBK? - upitao je Đurđevac u dopisima koje je uputio ministarki zaštite životne sredine Ireni Vujović i predstavnicima opština Vrbas i Kula.
On je predočio da je 6. novembra prošle godine istekao ugovor po kojem je radom CPPOV u Vrbasu rukovodila međunarodna kompanija Veolia Water Solutions and Technologies (VWST), odnosno njen ogranak "Veolija Srbija".
- I pored toga, ova odgovorna kompanija ostala je na postrojenju, ne želeći da ga prepusti propadanju i ogromnoj šteti koja bi nastala. Hemikalije neophodne za tretman prljave vode u CPPOV potpuno su iscrpljene, a troškove rada prečistača već dva meseca niko ne pokriva - izneo je Đurđevac.
Vlada Srbije je za rad CPPOV, u čiju je izgradnju EU uložila 23 miliona evra, izdvojila prošle godine 50 miliona dinara, a Rojević ističe da će resorno ministarstvo obezbediti još jednu finansijsku podršku, ali uz uslov da dve susedne opštine, koje su formirale zajedničko JP "Prečistač Vrbas - Kula", obezbede održivost rada CPPOV, pre svega kroz obuku radnika i obezbeđivanje dovoljnih količina otpadnih voda za preradu.
- Nije još određeno kolika će biti pomoć ministarstva, a Vrbas i Kula su ove godine za funkcionisanje prečistača opredelile po 10 miliona dinara, uz mogućnost da se to poveća rebalansima opštinskih budžeta - rekao je Rojević. - Godišnji troškovi CPPOV su oko 130 miliona dinara, a biće lakše pokriveni kad se na prečistač priključe industrijski pogoni, kao i domaćinstva preko kanalizacionih mreža u selima.
VIŠE VODE, NIŽA CENA
PREČISTAČ u Vrbasu trenutno radi sa četvrtinom kapaciteta, prerađujući dnevno 7.500 kubika otpadnih voda, koje stižu iz kanalizacija u Vrbasu, Kuli i Crvenki.
- Prema ranijoj uredbi, industrija je dobila rok da ispuštanje otpadnih voda reguliše do kraja 2025. godine, ali bi to trebalo ubrzati. Očekujemo pomoć republike i pokrajine i za dovršetak kanalizacije u pet sela u vrbaskoj opštini, jer što bude više vode na CPPOV, biće niža cena njenog prečišćavanja - kazao je Rojević.