VANDALI HTELI DA ZAPALE CRKVU: Ponovo oskrnavljena bogomolja Svete Varvare na Reljinoj Gradini kod Novog Pazara
CRKVA Svete Varvare na Reljinoj gradini kod Novog Pazara, ponovo je, najverovatnije pod okriljem noći, bila na meti zasad nepoznatih vandala koji su lomili prozore i unutrašnjost svetinje, a pokušali su i da, paleći ikone i druge crkvene relikvije, izazovu veći požar i zapale crkvu.
Odlukom Vlade Srbije, crkva Svete Varvare proglašena je prošle godine za kulturno-istorijski spomenik pod zaštitom države. Bogomolja je još u fazi obnove i uskoro će joj biti vraćen originalni izgled, a meštani Lukocreva, Vareva, Jerke, Šavaca i drugih okolnih sela već nekoliko godina u njoj obavljaju verske obrede.
Otac Gavrilo, iguman manastira Đurđevi stupovi, koji rukovodi obnovom Svete Varvare, kaže da je šokiran drskošću vandala, ali da nije iznenađen, jer to nije prvi put.
- Grupa mladića iz susednih sela svojevremeno je macolom i metalnim štanglama lomila dragocene ostatke crkve. Pronađeni su i kažnjeni, ali ni to nije bilo dovoljno da se vandali okane svog suludog nauma da potpuno unište crkvu - kaže otac Gavrilo.
Kazao nam je i da je Sveta Varvara gotovo svake godine, bar po jednom, a ponekad i više puta, na meti vandala.
- Ovo je tipičan primer bahatosti, mržnje i verske netolerancije. Obavestili smo vladiku Teodosija, novopazarsku policiju i druge državne institucije. U petak će nas primiti i gradonačelnik Novog Pazara. Tražimo da vandali odmah budu pronađeni i kažnjeni, tražimo da se jednom za svagda zaštiti Sveta Varvara i vernicima da se omogući da se u njoj slobodno mole Bogu - naglašava otac Gavrilo.
Novopazarska policija nije se oglašavala ovim povodom, niti su u četvrtak mogla dobiti informacija dokle je stigla istraga.
Crkva Svete Varvare udaljena je od centra Novog Pazara pet kilometara. Deo je spomeničkog kompleksa u Starom Rasu. Podigao ju je oko 1579. godine episkop Simeon. Bila je sedište Raške episkopije i u njoj je stolovao mitropolit Maksim koji je 1656. izabran za patrijarha srpskog.