ŠAMPIONI IZ TRSTENIKA DIŽU TEGOVE I S MASKAMA: Za manje od godinu dana osvojili 21 medalju
TRSTENIČANI su se odavno pokazali kao talentovani za sportove snage, osvojivši brojne medalje na takmičenjima u obaranju ruke,a sada su šampioni i u jednom manje poznatom sportu “pauer-liftingu”.
Dizanje tegova u tri discipline okupilo je 10-ak zaljubljenika u ovaj sport kraj Zapadne Morave i za manje od godinu dana, dizači PLK “Huk”, jedinog kluba ove vrste u centralnoj Srbiji, osvojili su čak 21 medalju na nacionalnim takmičenjima.
Epidemija KOVID-19 prekinula je njihove planove o šampionatima u inostranstvu,ali odmah po otvaranju teretana krajem aprila,vratili su se vežbanju. Među njima je i najsnažnija Trsteničanka, Biljana Erić(30), mašinski inženjer, konstruktor u PPT Namenska, koja se godinama uspešno takmičila u sportskom obaranju ruke.
- Već sam na treninzima u prethodnom sportu dosta dizala tegove, tako da sam shvatila da je vreme da se posvetim novom izazovu - priča za “Novosti” Biljana.
- Nisam očekivala da ću odmah postići odličan rezultat i osvojiti pet medalja. Nadam se da će se popraviti epidemiološka situacija kako bi mogli da odmerimo snage i sa takmičarima van Srbije.
TERETANA PUNA UPOZORENjA
U srpskim teretana danas važe posebna pravila. Instrukcije za korišćenje sprava postavljene su na vidnom mestu,na ulazu je dezobarijera,a dezinfekciono sredstvo na bazi 70% alkohola svuda u vežbaonici.Rekviziti moraju da su propisno udaljeni,a peškiri,preobuka, flašica vode ne smeju se da se zajednički koriste.
Vladimir Savić, jedan od najtrofejnijih sportista snage u zemlji, već je uspeo da se domogne 7 zlatnih odličja i obori državni rekord od 230 kilograma u disciplini “benč-pres”.
U avgustu je trebalo da učestvuje na Svetskom šampionatu u Litvaniji, ali je norma propala kada je izbila zaraza.
- “Pauer-lifting” je takmičenje sa tegom i sa samim sobom i mislim da tek dolazi vreme ovog sporta-kaže za “Novosti” Vladimir Savić(40).
- Brzo smo ušli u sistem takmičenja, savladali tehnike. Najbliži nama klubovi su na jugu Srbije, ima ih i u istočnoj Srbiji,ali najviše “liftaša” ima u Vojvodini i u Beogradu,tako da smo “pioniri” u našoj sredini. Imamo podršku naše asocijacije i verujem da ćemo dobro promovisati ovaj manje raspostranjen sport.
TRI DISCIPLINE, NE ZNA SE KOJA JE TEŽA
SVE
SVE tri discipline “pauer-liftinga” su zaista za najizdržljivije sportiste snage. “Čučanj” se izvodi tako što dizač stoji uspravno i sa postolja koji je namenjen za šipku i tegove, šipku stavlja na ramena i potom se spušta u čučanj, odnosno vraća u prvobitan položaj. „Benč-pres” podrzaumeva da dizač leži na kluši, sa nogama savijenim u kolenima tako da stopalima dodiruje pod, a potom u tom položaju podiže šipku sa tegovima od drugi do visine, a potom je vraća na stalak. “Mrtvo dizanje” je podizanje tegova do butina do podloge, dok dizač sve vreme stoji, sa blago savijenim nogama u kolenima. Svaki potez nalaže i prati sudija.
Među najmlađim članovima kluba je i Veljko Štrbanović(20). Već ima osam medalja.
- Kolege su bile uspešne na više prvenstava, ja sam se okušao samo na Kupu Vojvodine, u Elemiru, u juniorskoj konkurenciji za preko 120 kilograma,ali nastaviću da se takmičim, jer je i meni dobro krenulo - priča za “Novosti” dizač Miloje Milosavljević(20).
Napori na treninzima su izuzetni u sve tri discipline “pauer-liftinga”(čučanj,benč- pres i mrtvo dizanje).
Rigorozne epidemiološke mere koje se primenjuju u teretanama otežavaju trening.
Na korišćenja dezinfekcionih sredstava, posebnu dinamiku vežbanja u manjih grupama već su se navikli, ali maske su zbog važnosti disanja prilikom podizanja tegova, najveći izazov.
Zdravlje je, međutim, dodaju, važnije od svake medalje.