PROTEST U KRALJEVU: Došli su ČAK IZ INDIJE da rade u Srbiji, duguju im 4-6 plata, nemaju da jedu, a zbog korone NE MOGU KUĆI!

Г. ЋИРОВИЋ 04. 08. 2020. u 16:43

GRUPA od tridesetak indijskih radnika protestovala je u utorak pre podne ispred zgrade Osnovnog suda u centru Kraljeva.

Foto: G.Šljivić

 Oni su angažovani u kraljevačkom Građevinskom preduzeću „Nikolić doo“ na privremenom radu i zahtevaju isplatu svih zaostalih zarada.

Građevinci iz Indije kažu da im se duguje od četiri do šest plata, odnosno u proseku od 1.500 do 2.500 evra. Što je najgore, pre četiri dana ukinuti su obroci u kampusu gde su smešteni.

- Gladni smo i bez para. Godinu dana sam u Srbiji i pre šest meseci je bilo sličnih problema, a sada se opet dešavaju iste stvari. Preduzeće nam duguje plate, ne dobijamo hranu, prepušteni smo sami sebi, kući bez novca ne možemo da se vratimo. U svim državnim institucijama kojima smo se obratili rekli su nam da nisu nadležni – kaže Bubalan Danapal, građevinski inžinjer iz Indije.

Prema njegovim rečima, indijski radnici su u GP „Nikolić“ angažovani preko kraljevačkog ogranka američke firme „Idea Kapital“ iz Majamija, kao i da je uz osnovnu mesečnu zaradu od 440 evra, ugovorom predviđeno da im poslodavac obezbedi i hranu, prevoz, zdravstveno osiguranje, radnu i zimsku odeću...

- Ugovor je više puta prekršen i zato smo se žalili sudu, ali su nam kao i pre sedam dana rekli da čekamo. I dalje čekamo, ali konkretnog odgovora nema. Žrtve smo eksploatacije i narušena su nam ljudska prava. Poslodavac nam je govorio da nema novca za plate, ali da nastavimo da radimo ili u suprotnom nećemo biti isplaćeni – nemoćno šireći ruke dodaje Danapal.

Foto: G.Šljivić

Vlasnica ovdašnjeg Građevinskog preduzeća „Nikolić“, koja je kako saznajemo istovremeno i direktorka ogranka firme „Idea Kapital“ s kojom su indijski radnici potpisali ugovor, s druge strane kaže da su većini radnika koji protestuju istekli ugovori još u februaru i martu ove godine i da od tada ne rade.

- Ali su svi i dalje tu, na našem trošku. Žive kod nas, hranimo ih, šaljemo kod lekara... Pa, samo za njihovu hranu, odnosno za tri obroka dnevno, prošlog meseca izdvojeno je više od 440.000 dinara. Da ne pominjem troškove lečenja, obaveznog osiguranja, putnih i drugih isprava – kaže Nina Nikolić. - Zbog epidemiološke situacije, letovi za Indiju ne funkcionišu već duže vreme. Čim to bude moguće poslaćemo ih nazad o našem trošku, kao što smo i do sada radili, do poslednje stavke poštujući njihove ugovore.

Pogledajte više