ZBOG ZABRANE LOVA IZ 2017, PREDATORI POSTALI PRETNJA PODNO VRŠAČKIH PLANINA Vuci se baš odomaćili

Jelena Baljak 24. 01. 2025. u 15:28

ODLUKOM Ministarstva za zaštitu životne sredine, od 2017, na teritoriji Vojvodine zabranjen je lov na vuka, da bi se sprečilo njegovo izumiranje na ovom području. Lovci iz vršačkog kraja, međutim, tvrde da je tokom minulih osam godina - upravo zbog uvećanog prisustva pomenutih predatora, kod njih drastično smanjen broj plemenite divljači, pa traže da se na Vršačkim planinama ponovo uvede kvota za odstrel.

Foto: Sima Miok

Sima Miok, iz lovišta LU "Lovac" iz Vršca, kaže da je samo u malom lovnom reviru od 2.100 hektara, u selu Markovac, broj srna sa oko 280 spao na manje od 120. Situaciju i u drugim delovima lovišta smatra - katastrofalnom.

Registrovano hranilište u Markovcu

U VOJVODINI je, pre zabrane, lov na vuka bio moguć samo u Deliblatskoj peščari i na Vršačkim planinama. Miok kaže da je LU "Lovac" čitavu deceniju uspešno upravljao populacijom ovih životinja na svom terenu, čime je i broj plemenite divljači bio uvećan.

Iako su godišnje imali pravo na odstrel četiri primerka, u praksi je to bilo najviše tri, a ovdašnji lovci - u ataru sela Markovac - duže od decenije imaju registrovano hranilište za vukove, na koje za 12 meseci iznesu oko četiri tone hrane.

- Trenutno je ovde oko 12 vukova, ne računajući čopore koji nam dolaze sa rumunskih Karpata, naročito tokom jakih zima. Na njihovu brojnost dodatno je uticalo i to što je, pre pet godina, na Vršačke planine vraćena populacija jelena, kojih sada ima i van ograđenog uzgajališta - ističe Miok koji već četiri godine, uz saglasnost Ministarstva, nadgleda vukove.

Kaže, shodno Pravilniku Uprave za šume, vršački lovci imaju pravo na odstrel, ali im Pravilnik ministarstva, koji ima veću "težinu", to zabranjuje, pa godinama traži da se ta dva dokumenta usklade...

- Osim što vukovi prave štetu ovdašnjim stočarima, jer čak i usred dana silaze do poslednjih seoskih kuća, zabrana lova nepovoljno utiče i na lovni turizam, koji ima veliki potencijal u našem kraju, kao i u čitavoj Srbiji - naglašava Miok, ukazujući da je LU "Lovac" do 2017, svake poslednje subote u januaru, organizovao veliki lov na divlje svinje i vukove, za koji su lovci iz Švedske, Mađarske, Italije, Austrije i Nemačke plaćali kotizaciju i godinu dana unapred.

Inače, vukovi sa ovog područja su veći i teži od ostalih populacija svoje vrste, što je potvrdila i analiza lobanja svih odstreljenih primeraka na prostoru bivše Jugoslavije.

Foto: Sima Miok

Vukovi se spuštaju do sela i po danu

Foto: Sima Miok

Sima Miok sa poslednjim odstreljenim vukom na Vršačkim planinama 2017. godine

DECENIJU DOBRO GAZDOVALI

U VOJVODINI je, pre zabrane, lov na vuka bio moguć samo u Deliblatskoj peščari i na Vršačkim planinama. Miok kaže da je LU „Lovac“ čitavu deceniju uspešno upravljao populacijom te životinje na svom terenu, čime je i broj plemenite divljači bio uvećan. Godišnje su imali pravo na odstrel četiri vuka, ali je najviše bilo odstreljeno po tri. Vukovi sa ovog područja su, inače, veći i teži od ostalih populacija, što je potvrdila analiza lobanja svih odstreljenih vukova na prostoru bivše Jugoslavije.

HRANILIŠTE

LU „Lovac“ više od deceniju ima i registrovano hranilište za vukove u ataru sela Markovac, gde godišnje iznesu oko četiri tone hrane.

Pogledajte više