TEMELJI NA LJUBAVI, VERI I TRADICIJI: Istoričar Željko Dragić sa ćerkom u srpskoj školi „Sveti Sava“ u Čikagu
ŽELjKO Dragić, doktor istorije i poznati humanista, odnedavno stanovnik Ravnog Sela kod Vrbasa, mada rođen u Nemačkoj, kao i njegova šestogodišnja ćerka Greta, ne zaboravlja ko je i odakle je, a trudi se da i njegova mezimica, sa kojom se preselio u Srbiju, što više nauči o našoj tradiciji i kulturi.
Istražujući srpsku zajednicu u dijaspori, Dragić je nedavno boravio u Americi, konkretno u Čikagu. Dok je on sakupljao podatke, mala Greta je pohađala Akademiju "Sveti Sava" u tom američkom gradu.
- Greta je uživala u školi, koju je pohađala i letos kod učiteljice Marine Stojmenović, a sada joj je predavala Svjetlana Aleksić - prenosi nam Dragić utiske iz daleke Amerike. - Boravak u Čikagu, za oboje je bio nezaboravan, i sve pohvale idu zajednici koja se brižno stara o očuvanju srpskog identiteta.
Opisujući nam srsko-američku Akademiju "Sveti Sava" u Čikagu, naš sagovornik kazuje da ova obrazovna ustanova već godinama predano radi na očuvanju srpske kulture, jezika, pravoslavne vere među mladim generacijama u dijaspori. Osnovana je 2001, i pruža trojezično obrazovanje, na srpskom, ruskom i engleskom jeziku za učenike od predškolskog uzrasta, do osmog razreda.
- Pod vođstvom Dragana Arsića, rodom iz Beograda, Akademija "Sveti Sava" je postala sinonim za kvalitetno obrazovanje u pravoslavnom hrišćanskom okruženju - kaže Dragić, i dodaje da je misija škole da učenicima pruži ne samo znanje, već i moralni razvoj, negujući u njima ljubav prema tradiciji, kulturi i jeziku svojih predaka.
Domar Steva "pištolj"
KAO domar u školi "Sveti Sava" radi Stiven Gan (35), ali su đaci njegovo ime i prezime preveli, pa ga zovu Steva "pištolj".
- Domar je svoj deci, pa i mojoj Greti posebno zanimljiv, jer je pre sedam godina prešao u pravoslavlje i krsna slava mu je Sveti arhangel Mihailo - kazuje Dragić. - Koliko sam uspeo da saznam nije oženjen, i već dugo radi u toj školi, a deca ga jako vole.
Škola je, kako je poručio Arsić, više od obrazovne ustanove, jer je to zajednica koja se temelji na ljubavi, veri i tradiciji.
Prenoseći nam utiske male Grete o boravku u Čikagu i tamošnjoj nastavi, njen otac kaže da je tamo stekla mnogo prijatelja, i da sada može da kaže da tečno govori srpski, engleski i nemački jezik.
Ja volim Srbiju
OCA i ćerku, posebno je obradovalo i iznenadilo, kada su u jednom marketu u Čikagu, među brojnim artiklima, videli ukrasnu kesu sa natpisom na engleskom jeziku "Ja volim Srbiju".
- Primetila je razlike u načinu učenja u Americi i ovde u Srbiji, ali da one nisu velike - kaže naš sagovornik. - Tamo đaci nose uniforme, ovde ne, a u Čikagu joj se posebno svidelo to što se skoro svakog dana ide u crkvu Svetog Vaskrsenja Hristovog, koja je u blizini škole, i posebno uživa u časovima veronauke. Raduje se, naravno, i ponovnom susretu sa drugarima iz Ravnog Sela i svojom učiteljicom Biljanom Tintor.