ŠUGA HARA IVANJICOM: Zarazna bolest za koju se verovalo da je stvar prošlosti dostiže razmere epidemijskog talasa

Vladimir Ilić 10. 12. 2024. u 16:00

IAKO je na teritoriji Ivanjice tokom poslednjih tridesetak dana zabeležen povećan broj pacijenata obolelih od šuge, epidemiolog u ovdašnjem Domu zdravlja dr Milorad Dramićanin kaže da njihov tačan broj još nije poznat, jer lekari opšte prakse nisu u obavezi da prijavljuju takve slučajeve.

FOTO: Privatna arhiva

Ipak, ističe da se radi o epidemijskom talasu koji je zahvatio osobe svih uzrasta.

Najviše zaraženih je, saznajemo, iz populacije dece koja dolaze iz kolektiva - škola ili obdaništa - a zato što se radi o veoma zaraznoj bolesti, koja se brzo širi, obolevaju i osobe starije dobi. Dr Dramićanin navodi da situacija još nije alarmantna, ali treba preduzeti sve mere na suzbijanju zaraze, zbog čega je bitno da se pacijenti sa prvim simptomima jave izabranim lekarima.

- Bolest se lako dijagnostikuje, jer su njeni tipični simptomi noćni svrab, uz sitne bubuljice po šakama, stomaku, donjem delu leđa, genitalnom predelu, pazuhu... Važno je da se, po postavljanju dijagnoze, pacijent izoluje i leči, jer je kod šuge period inkubacije veoma dug, pa se može pojaviti i posle dva do tri meseca. Moguće je, čak, da već izlečena osoba ponovo oboli - ukazuje dr Dramićanin, navodeći da se šuga leči preparatima na biljnoj bazi kojih, nažalost, u Ivanjici trenutno nema, ili sumpornim mastima.

Potom je potrebno otkuvati posteljinu i odeću, a - ukoliko je moguće - i dezinfikovati prostorije.

Bolest nipošto ne ignorisati

DERMATOVENEROLOG u ivanjičkom Domu zdravlja dr Sanja Đorđević uverava da se pravovremenim i pravilnim lečenjem zaraza može potpuno eliminisati.

- Važno da se što pre prepoznaju simptomi, poput intenzivnog svraba i promena na koži, a na pacijente apelujem da ne izbegavaju savetovanu terapiju i da veruju lekaru koji utvrdi da je po sredi šuga, umesto da to ignorišu - ističe dr Sanja Đorđević, ističući da terapiju ne treba koristiti preventivno, unapred, a kada se bolest dijagnostifikuje onda je obavezna za sve članove porodice.

Ukoliko se šuga ne leči, može doći do komplikacija, poput bakterijskih infekcija, na primer, sa kojima je znatno teže izboriti se.

- Nedavno smo organizovali sastanak sa ovdašnjim aktivom direktora škola i predstavnicima predškolske ustanove, tokom kojeg je preporučeno da nastavnici i vaspitači obrate pažnju na simptome zaraze, kako bi se reagovalo na vreme i smanjio broj obolelih... Šuga je nekada bila tabu tema, jer se vezivala za siromašnije porodice i lošu higijenu, a danas od nje niko nije imun, jer je dovoljno da se bude u gradskom prevozu sa zaraženom osobom, ili sedne na mesto sa kojeg je ustao zaraženi - zaključuje dr Dramićanin.

Pogledajte više