DOBRA PRAKSA ZA SVE: Dualno obrazovanje u subotičkoj Hemijsko-tehnološkoj školi sve privlačnije učenicima
DUALNO obrazovanje, koje spaja teorijsko znanje sa praktičnim veštinama, sve je privlačnije učenicima koji žele da se bolje pripreme za tržište rada.
Subotica je bila među prvim gradovima koji su prepoznali značaj ovog modela, a ključnu ulogu imaju Hemijsko-tehnološka, Politehnička i Tehnička škola "Ivan Sarić", koje aktivno sarađuju sa lokalnim kompanijama.
- Izgradnja trening centra na severu Bačke dodatno će unaprediti ovaj model - izjavila je Gabrijela Grujić, direktor Nacionalne kancelarije za dualno obrazovanje.
Mirjana Kovačević iz Privredne komore Srbije objašnjava da on kompanijama omogućava da još kroz obrazovni proces integrišu buduće kadrove i prilagode njihove veštine potrebama posla, a učenicima pruža priliku za brzo zapošljavanje po završetku školovanja.
Do danas je, inače, kroz dualno obrazovanje prošlo oko 20.000 učenika u Srbiji, jer se program realizuje u 206 stručnih škola i više od 1.100 kompanija. A, primer dobre prakse je Hemijsko-tehnološka škola u Subotici, čijih 16 učenika stiče praksu u kompaniji koja se bavi proizvodnjom peciva. Među njima su Ana Gregorčić, Anđela Trajković i Marijana Hevir, koje ističu značaj praktičnog rada.
- Iskustvo je odlično, kroz praksu sam naučila mnogo - kaže Ana, učenica trećeg razreda pekarskog smera, a njena drugarica Anđela Trajković dodaje da ih instruktori uče radnim procesima i strogo insistiraju na primeni higijenskih mera.
Marijana Hevir ističe da je praksom na koju odlazi dva puta sedmično unapredila znanje o pekarskim proizvodima.