BOJ NA ČEGRU KAO DRUŠTVENA IGRA: Stručnjaci Narodnog muzeja u Nišu spojili učenje istorije i zabavu
EDUKATORSKO odeljenje Narodnog muzeja osmislilo je društvenu igru "Boj na Čegru", koja na jedinstven način spaja zabavu i učenje istorije, jer njene učesnike vodi kroz period osmanske vlasti u Srbiji i značajne događaje iz Prvog srpskog ustanka.
- Ideja je bila da se istorijski sadržaj približi mlađim generacijama, ali kroz zabavu, pa sam se opredelila za format društvene igre, jer je dokazano da se tako lakše usvajaju novi sadržaji - objašnjava autorka igre i viši kustos Ivana Gruden Milentijević.
Polja su pažljivo osmišljena, kako bi igra bila dinamična, a - pored informativnih i onih posvećenih bitkama - postoje i prazna. Na informativnim poljima igrači saznaju više o događajima iz Prvog srpskog ustanka, kartice naoružanja dodaju element strategije, jer igračima omogućavaju da steknu prednost u bitkama, a posebna pažnja posvećena je karticama koje predstavljaju naoružanje iz zbirke Narodnog muzeja.
- I na ovaj način promovišemo deo našeg fonda, podsećajući na važnost očuvanja kulturno-istorijskog nasleđa - ističe Ivana Gruden Milentijević, dok devetogodišnji Vukašin Milentijević, jedan od prvih koji su isprobali "Boj na Čegru", kaže da je u početku bio zbunjen pravilima...
- Igra je baš zanimljiva, podseća na "Monopol" i na "Ne ljuti se, čoveče". Brzo sam shvatio šta bi trebalo da radim, pa mi je sada baš zanimljivo, a najinteresantnije je kada počne bitka - veli Vukašin.
Igra je namenjena za uzrast 7+, ali je posebno pogodna za više razrede osnovne škole i srednjoškolce. Na taj način, učenici koji su već počeli da uče o Prvom srpskom ustanku u školskim udžbenicima, kroz ovu vrstu društvene zabave, mogu dodatno da prodube znanje, dok odrasli mogu da se podsete ili utvrde činjenice iz ovog važnog istorijskog perioda.
I, kako je najavljeno, "Boj na Čegru" dostupan je u Arheološkoj sali niškog Narodnog muzeja, u memorijalu Ćele-kula i u kompleksu logora na Crvenom krstu.