BRINU O GRZI, STIŽU I DO ALPA: Paraćinski planinarski klub "Javorak" obeležio 75 godina postojanja
JEDAN od najstarijih i najprepoznatljivijih planinarskih klubova u Srbiji, PK "Javorak" iz Paraćina, svoj veliki jubilej - 75 godina neprekidnog rada, obeležio je nesvakidašnjom izložbom planinskih fotografija svojih članova.
Kadrovi osvojenih vrhova i ljudi tokom različitih uspona i ekspedicija bili su svojevrsni podsetnik na događaje u kojima su brojni prisutni planinari i prijatelji kluba - uživali.
"Javorak" trenutno okuplja preko dve stotine zaljubljenika u prirodu, rekreativaca i takmičara, a o ozbiljnom radu govori podatak da je ove godine povećan broj licenciranih vodiča.
- Oni sa drugom kategorijom mogu da vode članove na visine i do 3.000 metara u zimskim uslovima, tako da smo zahvaljujući tome i sami organizovali neke uspone. Zanimljiv je, recimo, bio uspon na italijanski vrh Grand Paradizo na preko 4.000 metara. Cela ova godina nam je protekla u znaku jubileja i bila ispunjena visokogorskim aktivnostima. I to ne samo u Srbiji već i u zemljama bivše Jugoslavije, zatim u Grčkoj, Bugarskoj, Francuskoj, Italiji - objašnjava Branka Bradašević, poznata srpska planinarka i predsednica "Javorka".
Klub je 1949. godine pod nazivom Planinarsko-smučarsko društvo osnovala grupa entuzijasta i zaljubljenika u prirodu. Danas je malo poznato da je razvoj izletišta Grza omogućen baš zahvaljujući velikom trudu paraćinskih planinara. Na njihovu inicijativu i uz ogromnu organizaciju izgrađen je put koji od saobraćajnice Paraćin-Zaječar vodi do Grze.
Izgrađen je i najsavremeniji planinarski dom sa sobama za prenoćište na spratu. Ovaj dom danas dočekuje brojne posetioce Grze u sasvim solidnom izdanju, a članovi "Javorka" brinu volonterski o njegovom održavanju.
Uz sve to, ne odriču se takmičenja. Među brojnim srpskim klubovima čvrsto drže drugo ili treće mesto u planinarskom trekingu i orijentaciji. To je izvanredan uspeh u poređenju sa mnogo većim klubovima u Srbiji, od kojih neki imaju i preko dve hiljade članova.
Zabeleženi osvojeni vrhovi
NAKON selekcije brojnih prispelih fotografija, za postavku su odabrane 32. Među najzanimljivijim je bila fotografija Mon Blana Bože Šćepanovića. Snimljena je u ekstremno lošim vremenskim uslovima, na temperaturi od minus 25 stepeni, pri brzini vetra 50-60 kilometara na sat. Svaka fotografija nosila je bar jednu priču, tako da su planinari jubilarno veče proveli u oživljavanju uspomena.