RUŠEVINE NA SVE STRANE: Četrnaest godina od nezapamćenog zemljotresa u Kraljevu

Goran Ćirović 03. 11. 2024. u 11:24

Pre tačno četrnaest godina, 3. novembra 2010. zemljotres jačine 5,4 stepena po Rihterovoj skali, kakav se ne pamti u kraljevačkom kraju, sa epicentrom u obližnjem selu Vitanovac, tačno u 01.56 zadesio je usnulo Kraljevo i okolinu.

G.Šljivić (arhiva)

Te noći na prvi pogled izgledalo je kao da se mir i spokoj više nikada neće vratiti u gotovo ojađeni grad na Ibru. Ruševina je bilo na sve strane. Uz dvoje sredovečnih Stašića, Nataliju i Sinišu, koji su nažalost zauvek ostali ispod zidina srušene porodične kuće u prigradskom naselju Grdica, pod ruševinama je bilo još bezmalo 200 teže ili lakše povređenih Kraljevčana.

G.Šljivić (arhiva)

 

Za samo tridesetak sekundi zemljotres je gotovo razorio pojedine delove gradskog jezgra, ponajviše naselja – Gradsku koloniju, Sijaće Polje, Jarčujak i Grdicu u kojima su stradale cele ulice, ali i obližnja sela, posebno Sirču, Šumarice, Vitanovac, Stubal, Vitkovac… Spisak teško oštećenih porodičnih, individualnih, javnih, zdravstvenih, obrazovnih, verskih, kulturnih i drugih objekata svakog momenta postajao je sve duži i činilo se da mu nema kraja.

G.Šljivić (arhiva)

 

Iako je tada otklanjanje posledica zemljotresa mnogima izgledalo kao nemoguća misija, najveći deo sanacije odrađen za samo 11 meseci. Uz pomoć brojnih donatora i ponajviše države, umesto potpuno porušenih sagrađene su 462 nove, uglavnom montažne kuće, dok je ukupno popravljeno 13.000 porodičnih kuća. Konstruktivno su sanirane 32 stambene zgrade i novčano je potpomognuta popravka oko 8.500 oštećenih stanova.

G.Šljivić (arhiva)

 

Pomoć od oko tri milijarde dinara za izgradnju novih domova i sanaciju oštećenih kuća, stanova i zgrada, u različitim iznosima i na osnovu procene štete stručnih komisija, ukupno je dobilo oko 80.000 Kraljevčana.

G.Šljivić (arhiva)

 
Pogledajte više