KVALITET S 1.050 METARA NADMORSKE VISINE: Med Nikola Arsić, iz košnica podno Šar-planine, najbolji na takmičenju 600 pčelara iz 23 zemlje

Dragana ZEČEVIĆ 29. 10. 2024. u 17:23

PČELAR Nikola Arsić (45) iz sela Sevca u opštini Štrpce vlasnik je košnica smeštenih na nadmorskoj visini od 1.050 metara nadmorske visine podno Šar-planine i zlatne medalje za kvalitet meda.

Privatna arhiva

Bliži se zimsko vreme, pa je angažovan oko završnih radova oko pčelinjaka, prihrane za zimu i još nekoliko tretmana protiv krpelja.

Arsić s ponosom ističe da je ovde priroda ostala netaknuta i da su vazduh i voda u potpunosti čisti. Zbog toga, tvrdi, i svaki proizvod mora biti dobrog kvaliteta. To je razlog, smatra, i što je na nedavno održanom međunarodnom takmičenju meda u Tuzli, među oko šeststotina učesnika iz 23 zemlje, osvojio zlatnu medalju za kvalitet.

Kako se više od deceniju bavi ovim poslom, na pitanje može li od meda da se živi i ima li kupaca, Nikola spremno odgovara da kvalitet uvek nađe kupca.

- Mnogo je falsifikata na tržištu jer je u tome najviša zarada. Ali ukoliko niste sigurni u kvalitet najbolje je onda kupovati kristalisani med, to je ispravna odluka - podučava nas Nikola koji sve radove oko pčelinjaka izvodi sam.

Zahvalnost

ARSIĆ je veoma zahvalan na pomoći Opštini Štrpce i predsedniku Daliboru Jevtiću koji, kako naglašava, pčelarima obezbeđuje šećer za zimsku prehranu pčela.

Ali kada na red dođe vrcanje meda u pomoć mu priskaču supruga, kćerka i bratanac...

- Nikada ne možemo da kažemo da o pčelarstvu znamo sve, uvek nas pčele iznenade nečim novim. Kilmatski uslovi diktiraju rad na košnici - dodaje ovaj vredni pčelar, dobitnik brojnih priznanja, koji sav novac koji zaradi od prodaje meda ulaže u proširenje pčelinjaka.

Kaže da je posao počeo sa tri košnice, sada ih ima 25, ali planira da ima više od stotinu. Pčele ovih dana priprema za hladno vreme i pojašnjava da ih jesenje sunce još mami kada u podne ugreje, pa izađu da sakupljaju poslednja zrnca polena...

- Zima je ovde duga i oštra i može da traje pet-šest meseci, ali njima zima ne smeta. Jer, pčele su ispitivane u Sibiru, gde su opstale u kartonskoj kutiji na minus četrdeset stepeni. Pčela je zapravo jedino živo biće koje se nije promenilo tokom ovog ciklusa na zemlji - zaključuje naš sagovornik, koji smatra da meštani ovog, ali i ostalih sela u opštini Štrpce netaknutu prirodu mogu iskoristiti za proizvonju voća, povrća, berbu čajeva...

Pogledajte više