MNOGIMA JEDINI OBROK IZ KAZANA: Narodna kuhinja pri Crvenom krstu u Jagodini hrani 450 korisnika

Z. GLIGORIJEVIĆ 28. 09. 2024. u 06:35

POLA litra kuvanog jela i pola hleba za većinu od 450 korisnika narodne kuhinje pri Crvenom krstu u Jagodini jedini je dnevni obrok.

Foto:Z.Gligorijević

Jedan od korisnika Dejan Urošević (53) iz Ribara nadomak Jagodine, koji je ostao bez posla u "Žitomlinu", kaže da mu taj obrok mnogo znači, jer nekada ostane bez dinara. Ali, voleo bi kada bi meni bio malo raznovrsniji i bogatiji. Od kada mu je pre tri godine otac preminuo, živi sam od socijalne pomoći od 9.600 dinara i sezonskih poslova.

- Radio sam u Fabrici "Kablova", dobio sam diplomu kao najmlađi viljuškarista, imam udarničke značke sa radnih akcija, dva puta sam bio na ratištu, pa pored socijalne pomoći primam dodatak od 5.000 dinara. Prihvatam sezonske poslove, a u dvorištu Crvenog krsta dobrovoljno kosim travu. Oni me nagrađuju dodatnom hranom, na čemu sam im zahvalan - veli Stanko Simić (62), koji živi u samačkoj zgradi u naselju Kolonija na periferiji Jagodine.

Milorad Živković (23) iz Jagodine, korisnik socijalne pomoći, uzima obroke za još tri člana porodice. Živković kaže da želi da radi, ali niko neće da ga primi, jer je završio samo osnovnu školu, pa na sezonskim poslovima zaradi tri do četiri hiljade mesečno.

Sekretar CK Jagodina Stefan Malenović kaže da godinama unazad imaju oko 450 korisnika, a njihov broj se poveća tokom zime.

Teške ljudske sudbine

MALENOVIĆ kaže da je svaki odlazak na teren priča za sebe i da kada vidi kako ljudi žive, dobije "šamar u lice".

- Pošto sam i spasilac pri CK Srbije, išao sam u Ivanjicu da pomognem pri raspodeli paketa. Obišli smo deda Pavla, koji je slep i koji ulazna vrata zatvara ormarom. Noć pre nego što smo došli, njemu su ispred kuće bili medvedi. U Slatini porodica sa decom živi u kući koja je, praktično, raspolućena od zemljotresa, u jednom selu šestočlana porodica sa četvoro dece nije dobila pravo na socijalnu pomoć, a ona im je itekako potrebna - kaže Malenović.

- Hranu dobijamo od CK Srbije za deset meseci, a preostala dva "pokrivamo" od novca iz gradskog budžeta i donatora, a od jednog velikog trgovinskog lanca dobijamo voće i povrće. Trudimo se da obogatimo meni i da za verske praznike najmlađe obradujemo paketićima. Često obilazimo i porodice u selima koje nisu korisnici Centra za socijalni rad, ali kojima itekako treba da se pomogne. Prošle godine smo podelili 260 porodičnih paketa sa hranom koje smo dobili od Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i CK Srbije - navodi Malenović.

Pogledajte više