TRADICIJA OBELEŽAVANJA LETNJE SVETE PETKE U VRANJSKOJ "KRSTASTOJ DŽAMIJI" Svetinja kraj Belog mosta
SPC i njeni vernici danas obeležavaju Prepodobnu mučenicu Paraskevu, poznatu i pod imenima Vetrena Petka, Letnja Petka ili Paraskeva Rimljanka.
Vernici sa juga Srbije, ali iz Severne Makedonije, pa i iz Bugarske pomoliće se u jednoj od najmanjih crkava u Srbiji, hramu Svete prepodobnomučenice Paraskeve, koji može da primi tek nekoliko vernika, ali to hodočasnike ne sprečava da u hiljadama prelaze čuveni Beli most u Vranju.
A, sudeći po ostacima temelja i zida, koji se nalaze na današnjem ulazu u ovu bogomolju, izvesno je da ona potiče iz 14. veka. U vreme Turaka bila je pretvorena u džamiju. Kada je, posle više neuspešnih pokušaja, podignut i minaret, a onda se sam od sebe urušio, po savetu tada viđenijih Turaka podignut je novi - u obliku krsta. Tako ovaj objekat dobio naziv po kojem se i danas prepoznaje - "Krstasta džamija".
Po oslobođenju, 1878, ustanici su je srušili, a narod - koji je i dalje na poklonjenje i po isceljenje dolazio na ruševine - na tim ostacima sagradio je omanju crkvicu, Sveta Petka Trnova. Danas je to mala i jednobrodna građevina koja je, sa pratećim prostorijama, obnovljena u periodu od 2010. do 2015.
Vernici veruju u čuda Svete Petke, kažu da je i voda na izvoru čudotvorna, a veruje se da posebno poboljšava vid...
Hramovna sava obeležava se od ranog jutra, a obredi se obavljaju u neobičnoj tišini koju remeti samo žubor Vranjske reke koja teče ispod Belog mosta, sagrađenog u znak sećanja na nedozvoljenu ljubav Srbina Stojana i Turkinje Ajše.
Foto: J.S Foto: J.S.