NIŠ OBELEŽIO DAN POBEDE NAD FAŠIZMOM: Marš "Besmrtnog puka" od Logora do Spomenika oslobodiocima
DAN pobede nad fašizmom obeležava se danas u znak sećanja na 9. maj 1945. godine, kada je bezuslovnom kapitulacijom Nemačke okončan Drugi svetski rat u Evropi.
Kapitulaciju Nemačke u Berlinu potpisao je feldmaršal Vilhelm Kajtel, u ime Sovjetskog Saveza potpisnik je bio maršal Georgij Žukov, a u ime zapadnih saveznika britanski general Artur Teder.
Povodom Dana pobede u Nišu je održan marš „Besmrtnog puka“, manifestacija koja se od 2007. godine održava u Moksvi. Učesnici marša „Besmrtnog puka“ su prvo položili vence na Spomenik stradalim sovjetskim vojnicima ispred Memorijalnog kompleksa „12. februar“.
- Obeležavamo dan kad su svi narodi stali u antifašističku kolonu u borbu protiv fašizma i nacizma. Ovaj dan nas podseća na tu borbu i sve naše nastradale pretke koji su dali svoj život za našu slobodu. Danas u miru moramo da sarađujemo i da se borimo za mir, samostalnost naše države, ekonomski snažnu i nezavisnu državu Srbiju - istakao je predsednik Skupštine grada Niša Boban Džunić.
Anđelko Milićević, pukovnik u penziji i predsednik SUBNOR-a Grada Niša, podseća da je tadašnja Jugoslavija dala 1,7 miliona ljudi u Drugom svetskom ratu. Istakao je da su tada najviše stradali Srbi, Jevreji i Romi.
- Niš je uvek bio oslobodilački i ponosan grad i danas sa pravom obeležavamo Dan pobede. Svečanom akademijom 7. maja u Domu Vojske vrlo dostojanstveno i svečano smo obeležili Dan pobede. Nismo zaboravili naše heroje, nismo zaboravili majku Nadu, koja je dala tri sina, tri junaka, tri jablana, a od tuge je njihov otac umro, iako ga na Košarama metak nije hteo - poručio je Milićević.
On je dodao da se ne smeju zaboraviti zlodela Ustaša, Muslimana i Italijana u Istočnoj Hercegovini, gde je stradalo preko 12.000 srpske nejači, ali ni imena 1.139 pripadnika Vojske Jugoslavije, policije i bezbednosnih snaga, koji su izgubili život braneći Kosovo i Metohiju.
Nakon polaganja venaca kod Memorijalnog kompleksa „12. februar“, učesnici marša su šetali ulicama grada sa fotografijama svojih rođaka – veterana vojske, partizana, boraca otpora, zarobljenika koncentracionih logora i drugih osoba stradalih od ruke fašizma.
Završna tačka marša je bio Spomenik oslobodiocima Niša na Trgu kralja Milana, gde su takođe položeni venci.