PRVA ŽRTVA VELIKOG RATA U BELOM MANTILU: Sanitetskog kapetana druge klase Josifa J. Anđelkovića iz Trstenika pre 110 leta ubila granata

С.БАБОВИЋ 22. 01. 2024. u 07:29

SANITETSKI oficir Josif J. Anđelković (1884-1914) iz Trstenika bio je prvi lekar koji je poginuo u Velikom ratu, ali ga je istorija nepravedno zaboravila, a svedočanstvo o njegovom herojstvu - islustrovano fotografijama - sačuvano je u biblioteci "Jefimija".

Foto Muzejska zbirka

Poznato je, tako, da je bio najstariji među sinovima u svešteničkoj porodici Jevtimija i Stevane, te da se ime Josifa J. Anđelkovića prvi put spominje u evidenciji đaka četvrtog razreda, koji su Gimnaziju učili u Kruševcu. I, kako će se ispostaviti, detinjstvo i kratak život ovog junaka bili su teški...

Junaci

AUTOR knjige "Trstenik i okolina u Prvom svetskom ratu" Toma Milenković donosi svedočanstvo o junaštvu lekara koji su radili u rezervnoj vojnoj bolnici.

- Bolnica je bila smeštena u osam do deset prostranih i svetlih učionica, te u pomoćnim prostorijama ispražnjene Narodne osnovne škole. Nedostajali su i lekari, i ostalo medicinsko osoblje, a bolnicom je rukovodio hirurg dr Dimitrije Milić, rezervni sanitetski kapetan prve klase.

- Tek je bio završio osmi razred, kada mu je preminuo otac, pa je Josif bio prinuđen da radi kao pisar i da daje privatne časove, da bi pomogao majci koja je ostala sa malo prihoda i mnogo dece - navodi biblitekar Ivan Veličković, koji je sakupio više izvora za vredan bibliografski leksikon znamenitih Trsteničana. - Maturirao je 1903. u Nišu i potom biva izabran za državnog pitomca. Studije medicine u Beču okončao je diplomiranjem 1911. godine.

Tokom akademskog obrazovanja, bio je aktivan član "Zore" - hapšen u periodu Aneksione krize - a, kao sanitetski poručnik, upisuje specijalizaciju očnih bolesti 1912, takođe u Beču. Nažalost, zbog rata sa Turskom prekida usavršavanje i - umesto u amfiteatru - kraj sukoba dočekao je na frontu. Bio je, kažu, uvek na "prvoj liniji"...

Žrtve

U PERIODU od 1914. do 1918, poginulo je oko 4.700 Trsteničana. U samom srezu, pritom, bilo je mobilisano 9.500 vojnih obveznika, pa su sačuvani podaci da je oko 1.028 ovdašnjih ljudi preminulo od pegavog tifusa, a još najmanje 1.200 njih "pokosila" je španska groznica.

Svim žrtvama i junacima Velikog rata posvećen je jedinstveni spomenik, podignut u centru Trstenika, u obliku cveta natalijina ramonda - simbola primirja u Velikom ratu.

Tokom borbi, preležao je koleru i težak oblik tifusa, a za učešće u ratovima unapređen je u čin kapetana. Istovremeno, za rad i pokazanu hrabrost, triput je odlikovan, između ostalog Zlatnom medaljom za hrabrost i Krstom milosrđa.

Posle balkanskih ratova, najpre je radio u Bitolju, a kasnije - do izbijanja Prvog svetskog rata - kao opštinski lekar u Kruševcu. U činu kapetana druge klase, dr Josif J. Anđelković, lekar 16. (moravskog) puka, prvog poziva, poginuo je od granate u borbama na Tekerišu, tokom sada već legendarne bitke na Ceru. Sahranjen je na Vojničkom groblju u Krivaji, na crkvenom imanju, pored puta za Šabac...

Pogledajte više