DOBILI NADOKNADE TRAŽE - RAKETE: Protivgradni strelci u Trsteniku o godini koja se uskoro završava

S.BABOVIĆ

27. 11. 2023. u 17:00

OVOGODIŠNjA šteta na usevima, usled gradonosnih padavina na teritoriji Trstenika, procenjena je na više od 100 miliona dinara!

Foto:OU Trstenik

- Klima se naglo promenila, nepogode prave ogromne probleme i mora mnogo više da se brani - objašnjava Boris Marković, strelac iz Trstenika.

Njegov kolega Ljubivoje Jugović svedoči da su ovog proleća i leta imali pune ruke posla i, mada je nemoguće od grada sačuvati baš sve oranice, mogu da se pohvale zavidnim rezultatima.

- Mi ćemo i nadalje da obavljamo svoju dužnost odgovorno, a od lokalne samouprave smo tražili da redovno stižu rakete i da ih imamo dovoljno, kako bismo bolje branili teritoriju za koju smo zaduženi - kaže Jugović i napominje da su konačno zadovoljni uvećanjem naknade za svoj rad.

Posla ima sve više, pa će za polugodišnje dežurstvo, koliko traje sezona protivgradne odbrane, strelci - umesto dosadašnjih 12.000 - mesečno dobijati po 20.000 dinara.

- Svake godine smo uvećavali iznos, a početkom novembra smo potpisali ugovore na još veće sume - naglašava Milena Turk, predsednica Privremenog organa Opštine u Trsteniku. - Nabavili smo i automatsku protivgradnu stanicu u Počekovini, a svi poljoprivrednici mogu da osiguraju svoje zasade, uz stopostotni povraćaj premije, zahvaljujući podaticajima Ministarstva poljoprivrede i lokalne samouprave.

Zabelelo

NE samo da je grad bio neobičnog oblika i veličine, već je na Trstenik popadao u dosad nezabeleženim količinama. Žitelji Medveđe iz dvorišta su ga čistili lopatama - kao da je, usred leta, pao sneg...

Predviđeno je i opremanje svih aktivnih protivgradnih stanica.

- Ima ih ukupno 14, dok je protivgradnih strelaca 28, što je presek za ovu godinu - kaže Slavica Brašić, šef kabineta zadužena za poljoprivredu.

Ipak, ovog leta desetkovani su prinosi u selima Ugljarevo, Lozna, Prnjavor, Planinica, Bogdanje, Medveđa, Velika Drenova i Selište, gde je došto do oštećenja na stambenim, pomoćnim i poslovnim objektima, te na poljoprivrednim parcelama i automobilima.

- U trentku nismo bili svesni šta nas je snašlo - svedoči Bojan Obradović, predsednik Saveta MZ u Ugljarevu. - Nije bilo kiše, ni vetra, samo jedan mali oblak, a onda se sve sručilo, kao suvi led. Od 140 kuća u našem selu, niko nije prošao bez štete.

Njegov komšija i imenjak, ali Petrović, podseća da su - posle prvog naleta nevremena, zbog kojeg je lokalna samouprava 10. juna bila proglasila vanrednu situaciju - stigao novi udar, sa novim padavinama.

- Grad je probušio krovove na porodičnoj kući i ekonomskim objektima, izgubili smo zasade kukuruza i deteline, pa sam pola sezone proveo na njivi, a pola na krovu, menjajući crepove - kaže Bojan Petrović.

Pogledajte više