SPASENA DETINJSTVA U DRUGOM SVETSKOM RATU: U kraljevačkom muzeju otvorena izložba o izbegličkim domovima u Mataruškoj Banji (FOTO)
U Galeriji Narodnog muzeja u Kraljevu otvorena je izložba „Deca u ratu: Srpski izbeglički domovi u Mataruškoj Banji 1942-1944“, čiji su autori dr Ljubinka Škodrić, viši naučni saradnik Instituta za savremenu istoriju u Beogradu i Mirjana Savić, muzejski savetnik.
Na ovoj izložbi, uz desetine autentičnih fotografija, publika je u prilici da se sretne sa prvi put objavljenim ličnim sećanjima nekadašnjih štićenika domova. Uz brojna arhivska dokumenata, na slikovit i zanimljiv način prikazan je svakodnevni život dece i njihovih staraoca u izbegličkim domovima tokom ratnih godina.
- Za vreme Drugog svetskog rata u okupiranu Srbiju dolazili su talasi izbeglica iz svih krajeva razorene Kraljevine Jugoslavije. Pristizanje velikog broja izbeglica nametnulo je nužnost njihovog organizovanog zbrinjavanja – kaže dr Ljubinka Škodrić. - Tako je 1941. godine osnovan Komesarijat za izbeglice i preseljenike pod čijim poroviteljstvom u Mataruškoj Banji 1942. počinju sa radom Srpski izbeglički domovi (SID) za zbrinjavanje dece. Time je ovo turističko mesto pretvoreno u jedan od najznačajnijih humanitarnih centara u to vreme u Srbiji.
Prema njenim rečima, od svog osnivanja, 3. juna 1942. pa do oslobođenja Mataruške Banje 29. novembra 1944., kroz banjske Domove je prošlo 3.445 dece, od kojih je 56 preminulo.