ŠETALIŠTE NAD DUNAVOM : U Starom Slankamenu preko reke se gradi pešački prelaz na pontonima

S. M. 11. 04. 2023. u 10:20

Stari Slankamen na obali Dunava, koji pleni sve više i više turista zbog raznih sadržaja, ove godine biće bogatiji novom turističkom ponudom i to šetalištem na pontonima, čiji početak realizacije se očekuje u 2023. godini.

Foto S Kostić

 Za prvi fazu projekta Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija još je u prošloj godini opredelilo 35 miliona dinara dok će se nakon rebalansa budžeta znati koliko će lokalna samouprava izdvojiti. Kako kaže za ''Novosti'' Milan Bogojević direktor TO Inđija, nada se da će ceo projekat biti završen za dve godine.

O realizaciji nove turističke ponude, nedavno je u Inđiji, održan sastanak kako bi se utvrdili detalji o prvom projektu ove vrste u Srbiji, u čiju izradu će biti uključeni stručanjaci iz različitih oblasti i sve relevantne institucije.

- Projekat se ponovo predprojektuje po nalogu Uprave za utvrđivanje sposobnosti brodova za plovidbu pri Ministarstvu građevine. Ovo je jedan od najvećih turističkih infrastrukturnih projekata u opštini Inđija do sada, koji će pokrenuti razvoj turizma u Starom Slankamenu i vratiti mu nekadašnji turistički sjaj.- kaže direktor Bogojević.

Šetalište na Dunavu biće dugačko 620 metara, a početak staze je planiran kod turističkog info centra opštine Inđija i prostiraće se do marine „Mika Alas”.

Prema projektu staza preko Dunava će imati klupe ali i rasvetu celom dužinom. U planu je i izgradnja pristaništa za turističke brodove, vidikovca, prilazne staze za pešake ali i punktova za postavku izložbi, prodajnih štandova ili periodičnih aktivnosti.

Stari Slankamen jedan je od najatraktivnijih naselja u ovoj opštini. Crkva Sv. Nikole koja datira iz 1468. godine, ostaci tvrđave Akuminkum, izvor slane vode ''Slanača'', kao i ostaci turskog kupatila, samo su neke od znamenitosti koje pruža ovo naselje.

UŠĆE

Ušće Tise u Dunav kod Starog Slankamena, predstavlja tromeđu Bačke, Banata i Srema i mesto gde je prema legendi sahranjen čuveni vojskovođa Atila Hunski.

Pogledajte više