PAŽNJA ZA GLUVE I NAGLUVE: Indukcione petlje za početak Nedelje inkluzivne kulture u Šapcu
PREDAVANjE “Ljudske potrebe su glasne i u tišini“ namenjeno ne samo osobama sa oštećenjima sluha već i onima koji žele da se upoznaju sa jezikom i kulturom njihove zajednice, održano je u Biblioteci šabačkoj.
Predavanje, kao deo Nedelje inkluzivne kulture u Šapcu, je realizovano u okviru projekta “Ruke govore” a pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja RS.
- Prvi koraci u smeru lakšeg snalaženja jesu indukcione petlje koje su pre nekoliko dana postavljene u biblioteci u Šapcu. To su upravo sistemi pomoću kojih nagluva osoba može potpuno neometano da sluša predavanje. Naši večerašnji gosti, inače saradnici iz Udruženja “Glas tišine”govoriće na tu temu i ujedinjeni smo zajedničkim ciljem da proširimo svest o značaju znakovnog jezika, zajednice nagluvih osoba i učinimo da im svet bude što bolji i prisupačniji – rekla je Gorica Rajičić bibliotekarka.
Svakodnevne prepreke u životu gluvih i nagluvih su brojne, potvrđuju u Udruženju “Ruke govore”.
- Kako bi pomogli gluvim i nagluvim osobama, trebalo bi da se napravi prisupačno okruženje, da idu u redovne sisteme obrazovanja,da imaju lične pratioce koji znaju znakovni jezik i da im digitalni sadržaj prilagode - navodi Nina Baranovski, sudski tumač za znakovni jezik.
- Mi kao deca gluvih roditelja znamoznakovni jezik zato što odrastamo u takvoj zajednici a negde se usmeravamo profesionalno kao tumači. Svega nas je pet aktivnih na nivou Novog Sada. Naša inicijativa je da širimo svest i da što više ljudi zna makar osnovne znakovnog jezika - navodi Dajana Erceg, master psiholog.
Gluve i nagluve osobe kojih u Udruženju u Šapcu ima oko 500, nisu česti korisnici biblioteke, a cilj ovih aktivnosti je da se postojeće prepreke u komunikaciji ublaže i iskorene, rečeno je na predavanju.