BITI GLASNIJI I OD GLUVOĆE: U Kruševcu održana sednica Nacionalnog saveza osoba sa invaliditetom
OTEŽANA komunikacija u oblasti zdravstva i nedovoljan broj tumača, odnosno asistenata znakovnog jezika najveći su problemi gluvih i nagluvih osoba u Srbiji - čulo se tokom sednice Nacionalnog saveza osoba sa ovim invaliditetom u Kruševcu.
Teško je, kažu, i đacima koji ne čuju, jer su nerekto primorani da pohađaju škole sa učenicima koji imaju neki drugi invaliditet.
- Najveći pomak je ostvaren 2015, usvajanjem Zakona o znakovnom jeziku, pa od tada traje intenzivnija borba za veća prava i bolji život pripadnika naše zajednice - istakao je potpredsednik republičke organizacije Radomir Kedža.
- Gluvoća spada u invaliditet od čak 70 odsto, ali uslovi u kojima žive ovakve osobe ne odgovaraju visini telesnog oštećenja, pa je potrebno redefinisati edukativne programe.
Kao primer dobre prakse, istaknut je Kruševac u kojem Osnovna organizacija gluvih i nagluvih ima oko 130 aktivnih članova koji učestvuju u brojnim programima...
- Iz gradskog budžeta je za nečujuću zajednicu izdvojeno 1,6 miliona dinara, a mi smo i jedna od retkih lokalnih samouprava koja finansira angažovanje prevodilaca za znakovni jezik - ističe zamenik gradonačelnice Aleksandar Jovanović.
Kaže, primenom novog Zakona došlo je do povećanja broja zaposlenih iz ove populacije, kojih je sve manje u evidenciji NSZ, a ostali su bar četiri meseca godišnje angažovani kroz javne radove.
DRŽAVA
MINISTARSTVO za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja je ove godine, na nacionalnom nivou, za rad 40 lokalnih organizacija gluvih i nagluvih izdvojilo više od 22 miliona dinara, a konkursi su stalno otvoreni...