LOZNICA U BORBI PROTIV NASILJA NAD ŽENAMA: Zaštitom žrtava treba se sistemski baviti svakog dana
MEĐUNARODNI dan borbe protiv nasilja nad ženama obeleže je u Omladinskom centru u Loznici, gde je Tatjana Jovičić iz Udruženja „Reč i delo“, predstavila strategiju čiji je cilj zaštita žena, koju treba da „overi“ lokalna samouprava.
- Ovo udruženje više od pet godina izgara na ovoj tematici, kako bi sugrađankama koje su suočene sa nasiljem, maksimalno pomogle i podržali - rekla je Tatjana Jovičić.
Ona je naglasila da imaju puno podršku lokalne vlasti, preko ljudi poput Ljubinka Đokića, pomoćnika gradonačelnika, dr Biljane Filipović, članice Gradskog veća, ali i čelnika Centra za socijalni rad, njihovih stručnjaka, iskusnih i vrednih socijalnih boraca u znalaca, poput Vesne Melezović, predsednice Crvenog krsta u Loznici... Velika podrška su, kako kaže, i mediji, pre svega žene u medijima poput Mire Čvorić, Branislave Mićić.
Lozničani i Lozničanke su uživali u temama tribine od one o socijalnoj zaštiti i rodnoj ravnopravnosti do položaja žena u sesokoj sredini i društvo i rodna ravnopravnost, žene u medijima i politici.
- Povodom tog dana osvetljen je Vukov dom kulture, a počeli su i dani aktivizma koji će trajati do 16. decembra, na Dan ljudskih dana -kaže Tatjana Jovičić.
Vladimir Petriović, direktor Centra za socijalni rad, poručio je da se zaštitom žena od nasilja, „sistemski treba baviti svakog dana, a ne samo na ovaj dan“. Podsetio se da se ranije na nasilje u porodici nije gledalo kao danas, „već da je to privatna stvar i ono što se događa iza zatvorenih vrata i da država ne treba da se meša u te odnose“.
- ristup države i sistema se, srećom, promenio tako da se na nasilje u porodici tretiora kao akkuelna društvena pojava na koju treba da ukazuju svi društveni činioci koji su, po zakonu, pozvani da rešavaju ovu problematiku - rekao je Petrović, navodeći da je najzastupljenije fizičko, psihičko, seksualno i ekonomsko naselje. - Žene su najviše izložene nasilju i statistika naše ustanove pokazuje da je 31. oktobra bilo 175 prijava nasilja, a 135 su bilo nad ženama.