O GENOCIDU I U KRUŠEVCU: Izložba o podvigu Diane Budisavljević prvi put pred publikom van Beograda
PRVI put posle premijernog izlaganja u Beogradu, postavka Muzeja žrtava genocida nazvana "Povratak, priča koja traje", gostuje ven glavnog grada i do kraja oktobra moći će da se vidi u kruševačkom Narodnom muzeju.
- Tokom Drugog svetskog rata na teritoriji nekadašnje Kraljevine Jugoslavije, deca su u potpunosti delila sudbinu roditelja, odnosno porodica i stradala su zbog etničke i verske pripadnosti na kućnom pragu, u zbegovima, logorima, kao i na pojedinačnim stratištima - ističe autorka izložbe i viši kustos u Muzeju žrtava genocida Jasmina Tutunović Trifunov.
- Preživeli mališani su spas pronašli na teritoriji okupirane Srbije i, posredstvom Komesarijata za izbeglice, bili smeštani u karantinima širom zemlje te u izbegličkim domovima. Neki su i odrastali u partizanskim jedinicima kao kuriri ili bombaši.
Nekoliko hiljada srpske dece iz sistema jasenovačkih i drugih logora u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj, spaseno je u akciji Diane Budisavljević i njenih saradnika, ali je oduzimanjem evidencije 1945. mnogima od njih bila uskraćena mogućnost da saznaju ko su, odakle su i čiji su. Istoričar Dejan Ristić, direktor jedinstvenog muzeja ovog tipa u jugoističnoj Evropi, naglašava da je NDH bila jedina državna tvorevina u ratom zahvaćenoj Evropi koja je osnivala logore smrti i za decu, pa je pred srpskim narodom ozbiljna misija da naučno istražuje te i druge bolne događaje iz prošlosti.
POVODI
IZLOŽBA "Povratak, priča koja traje" je nastala povodom obeležavanja 80 godina od stradanja civilnog stanovništva, pre svega dece na teritoriji okupirane Jugoslavije, te godišnjice nemačko-hrvatske ofanzive na područje Kozare i Potkozarja. Realizaciju su podržali Ministarstvo kulture i informisanja, "Telekom Srbija" i Fondacija Muzeja žrtava genocida, odnosno njen upravitelj Stanko Debeljaković.
BONUS VIDEO - PETROVA GORA JE VELIKA GROBNICA SRBA: Sa Brankom Gvozdenovićem na planini prepunoj ustaških žrtava