IZGRADNJA AZILA NA ŠTETU I PASA I LJUDI? Bura oko najave izgradnje regionalnog centra za zbrinjavanje napuštenih životinja kod Gadžinog Hana
POSLE odluke lokalnih samouprava u Nišavskom okrugu, da se na 11 hektara u blizini sela Duga Poljana sagradi savremeno Prihvatilište za napuštene pse iz Niša, Gadžinog Hana i Svrljiga - iako nadležne tvrde da će to biti objekat po evropskim standardima - negoduju ne samo meštani koji žive u blizini, već i udruženja za zaštitu životinja koja smatraju da ničiji ljubimci, ipak, neće biti adekvatno zbrinuti.
Juče su se, u znak protesta, svi oni okupili u centru Gadžinog Hana, ispred Opštinske uprave koja bi trebalo da donese odluku o nameni zemljišta.
Gradonačelnica Niša Dragan Sotirovski, uverena da neko smišljeno sve politizuje, tvrdi da je dobrobit životinja na prvom mestu, te da su pomenutim udruženjima ponudili da sami predlože najbolju lokaciju, ali odgovora još nema. Ističe i da se godišnje, na ime naknade za ujede napuštenih pasa, iz budžeta lokalne samouprave isplaćuje 100 miliona dinara...
- Odlučili smo da ovaj problem konačno sistemski rešimo i prednost prihvatilišta će biti lokacija izvan gradskog naselja, na parceli sa vodovodnim i elektropriključcima, a predviđeno je angažovanje volontera, veterinara i obezbeđenja, uz video-nadzor - objašnjava gradonačelnica i podseća da se u centru grada, u Tvrđavi, godinama nalazi nelegalno prihvatilište na koje niko nema primedbe, iako psi žive u nehumanim uslovima.
Kaže, slično je i sa još nekoliko prihvatilišta na obodima grada, sada se neko buni jer će napuštenim ljubimcima hrana, voda, higijena i veterinarska zaštita biti dostupne 24 časa, svih 365 dana u godini...
Ipak, Svetlana Dejanović Avramović, predsednica Društva za zaštitu životinja, kaže da su oni protiv izgradnje "logora za životinje".
- Zakon o veterini ne predviđa međuopštinski azil ili prihvatilište, a Nacionalna strategija se bazira na čipovanju vlasničkih pasa, jer je jedino tako moguće kontrolisanje njihove reporodukcije u cilju smanjivanja populacije onih koji na kraju završe na ulici. Uostalom, kapaciteti Prihvatilišta bi se na ovaj način brzo popunili i ništa ne bismo dobili, osim što bi životinje patile - tvrdi sagovornica "Novosti" i dodaje da niko u ovom trenutku nema procenu broja napuštenih pasa na ulicama.