OD DISKRIMINACIJE DO PRETNJI: Sajt Romska platforma pomaže manjinama da prijave kršenje ljudskih prava
VULGARNE pretnje sa fotografijama romske dece upućene su fejsbuk-stranici "Romano Lajv" krajem 2020. i početkom 2021.godine i samo su jedan od slučajeva kršenja ljudskih prava nad pripadnicima romske zajednice u Srbiji, koji je registrovan i na Romskoj platformi, sajtu gde se već dve godine prikupljaju i objavljuju informacije ove vrste, a pripadnici manjine ohrabruju i podržavaju da prijave kršenja ljudskih prava.
- Moramo da budemo svesni da diskriminacija nije šala - napominje Milan Nikolić, savetnik poverenika za zaštitu ravnopravnosti, dodajući da položaj romske zajednice nije na zavidnom nivou, ali da ide nabolje. - Čak 80 posto pritužbi na diskriminaciju prošle godine odnosilo se na diskriminaciju Roma. Najviše diskriminacije se odnosilo na zapošljavanje, ali sve češće i na društvenim mrežama, u izveštajima medija. U poslednje vreme primamo pritužbe zbog segregacije romske dece.
Prijava slučajeva diskriminacije i ugrožavanja drugih prava je jednostavna, predočeno je na nedavnom predstavljanju Romske platforme u Kruševcu. Potrebno je popuniti obrazac i izneti što više podataka koji mogu da pomognu procesuiranju slučaja (vreme, mesto, eventualno postojanje svedoka, video ili audio snimka sporne situacije).
- U Kruševcu imamo dosta Roma koji žele da upišu visoke škole i fakultete, radimo na tome da postoji veća informisanost po pitanju raznih stipendija, formalnog i neformalnog obrazovanja - napominje Alma Kajtazi, predsednica Udruženja "Romani asvin" iz Kruševca, koje je sa Udruženjem Društva Roma iz Zaječara i novosadskim Udruženjem romskih studenata angažovano na Romskoj platformi.
Prijave se prosleđuje povereniku, koji potom pokreće proces pritužbi i dokazivanja, budući da platforma nema pravnu službu.
Više kršenja prava u Centralnoj i Zapadnoj Srbiji
KRŠENjE ljudskih prava romske manjine je na Romskoj platoformi regstrovano u Zapadnoj i Centralnoj Srbiji-66,66 posto, odnosno Vojvodini-33,33 posto.