OD OTPADA KOMPOST: "Gradsko zelenilo" u Novom Sadu sakuplja biomasu sa 550 hektara, ne zagađujući sredinu
NOVOSADSKO "Gradsko zelenilo" koje sakuplja biomasu sa 550 hektara i otpad pretvara u kompost, primer je uspešne primene savremenih tehnologija u ovoj oblasti, a stručnjaci će ovo kompostilište predložiti kao uzor drugim gradovima u Srbiji.
Učesnici tribine o zaštiti životne sredine, koja ja u okviru međunarodnog Interreg projekta Tid(y)Up, održana na Fakultetu tehničkih nauka obišli su kompostilište JKP "Gradsko zelenilo" i upoznali se sa načinom rada postrojenja u kom se prerađuje sav bio otpad s teritorije Novog Sada i pretvara u kompost koji se dodaje prilikom sadnje drveća, cveća i ukrasnog rastinja.
Obilasku su pristustvovali dekan FTN-a prof. dr Srđan Kolaković, predstavnici Ministarstva, Pokrajinskog sekretarijata i Gradske uprave za zaštitu životne sredine i rukovodstvo Gradskog zelenila.
- Naše kompostilište koristi savremene tehnologije i ne zagađuju životnu sredinu, a JKP "Gradsko zelenilo" dobija kompost koji se koristi prilikom ozelenjavanja Novog Sada - rekla je Danijela Andrić. Sva biomasa koja se sakuplja sa 550 hektara zelenih površina u gradu: trava, lišće, bolesne, oštećene, suve grane, dakle sve ono što je do juče bio otpad koji se odnosio na gradsku deponiju, sada je sirovina za proizvodnju komposta.
PRIMER DOBRE PRAKSE
NOVOSADSKO kompostilište je primer dobre prakse u čijoj je ralizaciji učestvovao i FTN. Zadovoljni smo što je ovakav projekat zaživeo u Novom Sadu, koji predstavlja dobar primer kako nauka, Grad i JKP zajedno rade na poboljšanju životne sredine - rekao je prof. dr Srđan Kolaković.
PODRŠKA
PROJEKAT je, prema rečima Danijele Andrić, realizovan uz podršku gradonačelnika Novog Sada, Uprave za zaštitu životne sredine i nemačke agencije GIZ.