PRVE PRIJAVE ZBOG POŽARA NA POLJIMA: Najnoviji apel okružnog štaba za vanredne situacije iz Pirotskog upravnog okruga
OKRUŽNI štab za vanredne situacije Pirotskog upravnog okruga - koji čine predstavnici svih ovdašnjih lokalnih samouprava, Policije, Vatrogasnog bataljona, Šumskog gazdinstva, te Šumarske, Poljoprivredne i Lovne inspekcije - krajem minule sedmice je zasedao i saopštio da je potrebno intenzivirati preventivne mere za zaštitu od požara na otvorenom, uz primenu zakonske regulative.
Nadležni su, istovremeno, podsetili da su za ovu vrstu prekršaja predviđene kazne u rasponu od 10.000 za fizičko, do čak milion dinara za pravno lice.
I, samo što je prvi čovek Vatrogasno-spasilačke jedinice u Pirotu Miljan Pančić izneo podatak da je, samo od početka marta, zabeleženo čak 117 požara na otvorenom - trostruko više u odnosu na isti period lane - te precizirao da je u više od 95 odsto slučajeva uzrok spaljivanje biljnih ostataka u poljima, odnosno takozvani ljudski faktor, obelodanjene su nove, još poraznije informacije...
Tokom protekla dva dana, na području Pirota je buknulo 18 požara na otvorenom, pa će protiv petorice vinovnika paljevina biti podnete prekršajne prijave. Sa zakonskim sankcijama će se suočiti i ostali neodgovorni sugrađani, čim budu identifikovani tokom istražnog postupka...
Kako su saopštili predstavnici pirotske Policijske uprave i ovdašnjeg Odeljenja za vanredne situacije, paljenje vatre na otvorenom je dozvoljeno samo na mestima koja su za to jasno označena i najmanje 200 metara su udaljena od ivica šuma.
Uz podsećanje da će Odeljenje za vanredne situacije, u sadejstvu sa čuvarima reda, pojačati kontrolu poštovanja propisanih mera i sankcionisati sve koji se o njih ogluše, najavljeno je i da će pripadnici Dobrovoljnog vatrogasnog društva narednih dana posetiti sve seoske mesne zajednice i meštane još jednom upoznati sa opasnostima loženja vatre na otvorenom - posebno tokom poljskih radova i uništavanja biljnih ostataka na njivama, odnosno u voćnjacima.