TRGOVINA DECOM NA ZAPADNOM BALKANU: U porastu seksualna eksploatacija najmlađih
TRGOVINA decom u regionu Zapadnog Balkana i dalje je u porastu, uprkos brojnim zakonodavnim i praktičnim merama preduzetim tokom prethodnih godina.
Pandemija virusa KOVID-19 dodatno je povećala ranjivost najmlađih, usled rastuće ekonomske nesigurnosti, nezaposlenosti i ograničenja kretanja, naglašeno je na regionalnoj konferenciji "Zajedničko preduzimanje mera tokom krize: Zaštita dece od trgovine i eksploatacije na Zapadnom Balkanu"
Među slučajevima trafikinga, tokom prošle godine, seksualna eksploatacija dece bila je u većini - 37 odsto, dok je petina mališana iskorišćavana kao radna snaga. U Bosni i Hercegovini je polovina maloletnih žrtava bila prinuđena na prosjačenje, dok je 25 odsto njih seksualno eksploatisano. Seksualna eksploatacija u polovini slučajeva i prinudni brak, bili su među najčešćim razlozima za trgovinu decom tokom prošle godine u sevrenoj Makedoniji.
- Moramo da pojačamo naše zajedničke napore i posvetimo se strukturnim faktorima koji leže u osnovi trgovine ljudima, kao i da promovišemo trajna rešenja za decu - rekla je Petja Nestorova, izvršna sekretarka Konvencije Saveta Evrope o borbi protiv trgovine ljudima. - Mere protiv trgovine ljudima treba da budu integrisane u opšti sistem zaštite dece, pored socijalnih, zdravstvenih i obrazovnih usluga.
Izveštaji Grupe eksperata Saveta Evrope za borbu protiv trgovine ljudima (GRETA) ističu da je stvarni broj osoba, uključujući i decu, koji su žrtve trafikinga verovatno veći nego što zvanični podaci pokazuju.