HRVATSKI MEDIJI PIŠU O VUČIĆU I SP U ATLETICI: "Zašto Srbija može, a Hrvatska ne može? Zato što predsednik Srbije voli i pomaže sport"
SRBIJA je od petka do nedelje centar svetske atletike jer se u Beogradskoj areni održava Svetsko dvoransko prvenstvo.
U samo pet godina Srbija je dobila domaćinstvo dvaju velikih takmičenja. Prvo su 2017. dobili domaćinstvo Evropskog dvoranskog prvenstva, a ove godine i Svetskog. I tu neće stati. Kandidovaće se 2025. godine za domaćinstvo Evropskog prvenstva na otvorenom.
S druge strane, Hrvatska se od samostalnosti nije kandidovala ni za jedno veliko takmičenje, a tamošnji Večernji list pokušao je da odgovori na pitanje u čemu je razlika i došao do zaključka da je ključ u pomoći države srpskom sportu.
– Što se tiče atletskih takmičenja u dvorani, mogli smo se kandidovati tek od 2009. godine kada su sagrađene arene u Zagrebu i Splitu. Te arene zadovoljavaju sve kriterijume, ali ono što nam nedostaje za dobijanje organizacije su finansijska sredstva. Naime, za dobijanje domaćinstva Evropskog, a pogotovo Svetskog dvoranskog prvenstva treba jako mnogo novca i bez pomoći države to ne ide – rekao je Ivan Veštić, predsednik Hrvatskog atletskog saveza za Večernji list.
Nezvanično, trenutno za organizaciju Svetskog dvoranskog atletskog prvenstva treba izdvojiti oko 12 miliona evra. Nemoguće je naći sponzora u tom iznosu i iza takvog iznosa može da stane samo država. Srbija tu ima sreću jer predsednik Aleksandar Vučić voli sport i mnogo ulaže u sport, pišu dalje Hrvati.
– Bez pomoći države ni mi ne bismo mogli dobiti ta dva domaćinstva. Na stranu što imamo uslove, volju, želju, veliki broj iskusnih ljudi koji znaju da rade u organizaciji. Ali, oko novca se sve vrti. To je tako, nije to ništa neuobičajeno. Naravno, još je sve bolje ako imate atletičara ili atletičarku koji mogu da osvoje medalju. A mi trenutno imamo Ivanu Vuletu koja će u nedelju braniti svetsko zlato u skoku udalj – rekao je Veselin Jevrosimović, predsednik Srpskog atletskog saveza.
Hrvati žale što dve njihove najveće zvezde, Blanka Vlašić i Sandra Perković, neće imati priliku da osvoje medalju pred njihovim navijačima. A da vole atletiku, pokazuju na Zagrebačkom mitingu na kome su svake godine tribine ispunjene do poslednjeg mesta.
Splitski Poljud je u predvečerje rata 1990. ugostio najbolje evropske atletičare, a od osamostaljenja Hrvatske jedne godine je bio domaćin Kontinentalnog kupa. Sada za Evropsko i Svetsko prvenstvo ne ispunjava uslove jer nema pomoćni teren za zagrevanje atletičara.
– Nažalost, da bismo dobili domaćinstvo na otvorenom, sad više primarno nije problem novac, već i objekat, odnosno stadion koji trenutno nemamo – dodao je Veštić.
Srbija gradi atletski stadion
Ni Srbija nema atletski stadion, ali uskoro će ga imati!
– Počela je gradnja. Biće završen za godinu dana tako da se bez problema možemo kandidovati za 2025. godinu. Biće to sportski kompleks u Beogradu s atletskom dvoranom i fudbalskim stadionom. Atletski stadion primaće 25.000 gledalaca i zadovoljiće apsolutno sve uslove, za dobijanje jednog Evropskog, a možda kasnije i Svetskog prvenstva u atletici – zaključio je Jevrosimović.
Evropska atletska prvenstva održavaju se od 1934. godine, a zanimljivo je da je Beograd već bio domaćin najboljim evropskih atletičarima i atletičarkama. Bilo je to 1962. godine, na stadionu JNA. Jedinu medalju za bivšu Jugoslaviju osvojila je Novosađanka Olga Gere u skoku uvis. Danas od 11 časova, u finalu skoka uvis na SP u Areni skakaće i naša Angelina Topić, ćerka svetskog juniorskog rekordera Dragutina i rekorderke Srbije u troskoku, Biljane.
BONUS VIDEO - Novak Đoković ide na Rolan Garos