TEST IZDRŽLJIVOSTI: Srbija debituje na EP u Skajraningu! "Orlovi" će se oprobati na divljim stazama Portugalije!

Novosti online 11. 11. 2021. u 15:27

DA biste pretrčali 65 kilometara, pobedili vertikalni uspon od 6.500 metara, savladali oštre stene, zaboravili na umor, blato do kolena, dosadnu kišu i nabujale reke koje treba preći, potrebno je imati veliko srce.

FOTO: Privatna arhiva

Ali i hrabrost, snagu, iskustvo. Sve to odlikuje naše "nebeske trkače", članove Skyrunning reprezentacija Srbije i Crne Gore koji za nekoliko dana debituju na Evropskom šampionatu u Portugaliji, od 19. do 21. novembra. 

Srbija i Crna Gora će tako, prvi put zvanično imati predstavnike na najvećoj evropskoj smotri u ovom sve popularnijem sportu. Oni su Pavle Varinac, Tatjana Jovanović, Nikola Ilić, Lidija Radulović, Marija Kostić i Živko Tomić, dok će im se kao predstavnica Crne Gore pridružiti Miluša Bošković. Kroz trodnevno takmičenje koje predstavlja svojevrstan životni izazov, trčaće u dve discipline "Sky Race" i "Sky Ultra", ka strmim planinskim vrhovima, na neuređenim stazama i tehničkim deonicama, a sve to i na ozbiljnim nadmorskim visinama. 

Njihove intenzivne pripreme za ovo važno takmičenje traju već dva meseca i podrazumevaju kombinaciju treninga snage, treninga u prirodi i trčanja po specifičnom terenu. Proteklih dana su boravili na Zlatiboru, gde su dosta pažnje posvetili i individualnom pristupu treninga, s obzirom na to da će svako drugačije reagovati na surove uslove koji ih očekuju. 

- Trka će u Portugaliji startovati na 280 metara nadmorske visine, a najviša tačka iznosiće oko 1200 metara. Duža staza ima čak 6500 uspona, dok ih na kraćoj stazi ima 3500. Na sve to dodajte brojne reke preko kojih se u toku trke prelazi i potencijalno loše vremenske uslove i biće jasno na šta sve moraju biti spremni naši reprezentativci - objašnjava zahtevnost ove discipline Marko Nikolić, sportski direktor Skyrunning asocijacije za Srbiju i Crnu Goru. 

- Na trkama se podrazumeva lekarsko uverenje koje garantuje da je trkač zdravstveno sposoban da se bavi ovom sportom koji nije ni malo lak. Obavezni su testovi opterećenja i specijalizovani sportski pregledi. 

Da bavljenje ovim specifičnim sportom traži veliku posvećenost i odricanje govori i činjenica da trkači moraju da vode računa o količini sna, vremenu za oporavak, kao i posebnom režimu ishrane koji često podrazumeva izbegavanje mlečnih proizvoda i mesa.  

Treninzi, dobra logistička priprema, proučavanje staze i lokacije, konkurencije, vremenskih prilika i karakteristika planine su nešto na šta se reprezentativci takođe oslanjaju prilikom fizičke i mentalne pripreme, dok se u toku same trke oslanjaju najviše na opremu koja im na velikim visinama, kako sami kažu, može spasiti život. 

FOTO: Privatna arhiva

- Pisão Extreme staza koja reprezentaciju čeka u Portugaliji karakteristična je po jakim vertikalnim usponima gde nagib na pojedinim mestima iznosi i 20 odsto, ali i ništa manje zahtevnim spustovima koji su strmi i opasni. Koliko je staza teška i izazovna govori i to da je u prethodnom izdanju svega 30 odsto učesnika uspelo da završi trku do kraja. Naši reprezentativci učestvovaće u okviru prvenstva na dve trke – Sky Race dužine 35 i Sky Ultra dužine 65 kilometara. Prema pravilima takmičenja, na raspolaganju su im okrepne stanice gde mogu zameniti svoju opremu, jesti i dopuniti svoj ranac, međutim vremena za odmor nema mnogo, budući da se vreme provedeno na ovim stanicama uračunava u ukupno vreme trke koje je ograničeno. Limit trajanja trke na 65 kilometara je 20 sati, dok u slučaju kraće trke on iznosi 10 sati - objašnjava Nikolić.

FOTO: Privatna arhiva

Ekipa Srbije i Crne Gore imaće izuzetno tešku konkurenciju na EP, koju čine iskusni i krajnje spremni takmičari.  

- Kako je ovo naš prvi odlazak na Evropsko prvenstvo, ne razmišljamo o osvajanju medalja, već nam je cilj da steknemo novo iskustvo i nešto naučimo. To će za nas, samo po sebi, biti veliki uspeh - zaključuje Nikolić. 

BONUS VIDEO 

 

PRATITE NPORTAL NA FEJSBUKU 

Pogledajte više