POVRATAK U BUDUĆNOST ZA KRAJ IGARA: Na Stadionu "Francuske" u Sen Deniju svečano zatvorene 33. letnje olimpijske igre
U Parizu su svečanom ceremonijom zatvorene Olimpijske igre.
Uz muziku "Pod nebom Pariza" Edit Pjaf u Parku Tiljeri četvorostruki osvajač medalje na OI francuski plivač Leo Maršan (22) ugasio je olimpijsku vatru u balonu koja je tu gorela dve sedmice, a plamen je poneo na Stadion "Francuske", gde je pred 70.000 gledalaca, od kojih su neki ulaznicu platili i 2.400 evra, održana centralna ceremonija zatvaranja 33. modernih letnjih olimpijskih igara, započeta zagrljajem predsednika Francuske i MOK Emanuela Makrona i Tomasa Baha. Srbiju je među zvanicama predstavljao premijer Miloš Vučević.
Prikazani su najdiriljiviji šampionski trenuci, među kojima je i osvajanje zlata našeg Novaka Đokovića. Na početku je emitovana i video-projekcija kao fleš-bek s nekim od upečatljivih trenutaka s otvaranja, ali ne i onima koji su izazvali ogorčenje kod dobrog dela publike u svetu. Usledio je defile zastava, bez nekog određenog reda. Srpsku trobojku nosili su ponosno prvi ovogodišnji zlatni olimpijci, Damir Mikec i Zorana Arunović. Za njima su ušli takmičari koji su još ostali u Parizu, mnogi s medaljama oko vrata i popeli se na platformu oštrih geometrijskih formi na centru stadiona koja je simbolizovala kontinente.
Svi zajedno pevali su karaoke na poznate melodije "Šanzelize" ili "Mi smo šampioni" po čijim taktovima su, s razlogom, bili raspevani Arunovićeva i Mikec. Po tradiciji, održana je i ceremonija dodele medalja za ženski maraton održan prethodne noći, kao kruna celog sportskog događaja. Promovisani su i novi članovi MOK-a.
Usledio je polusatni futuristički svetlostni spektakl u mraku sa "zlatnim putnikom" koji je simbolizovao poreklo OI, sa mermernom skulpturom Krilata pobeda, odnosno Nike sa Samotrake koja se čuva u Luvru i grčkom zastavom, uz posetioce iz prošlosti i budućnosti, u igrokazu u kome je učestvovalo stotinak igrača, s pijanistom koji svira viseći u vazduhu. Spektakl je nazvan "Zapisi" po zlatnom disku poslatom u svemir 1977. godine, a koji je narezan u Francuskoj.
Iako su izvršni direktor ceremonija u Parizu Tjeri Rebul i umetnički direktor Toma Žoli, koji su inače dobili i pretnje smrću zbog programa na otvaranju, i ovoga puta najavljivali iznenađenja, sve je na prvi pogled delovalo mnogo mirnije, moderno, ali bez kontroverznih artističkih izleta. Spektaklom su se slavili vrednosti olimpizma, sportski duh i fer-plej.
Na kraju je, govoreći o nezaboravnim emocijama na ovoj Olimpijadi, predsednik Organizacionog komiteta Toni Estange istakao je i "Džokera Noleta". Predsednik MOK Tomas Bah, koji se zatim obratio, pohvalio je Igre koje su, kako je rekao, od početka do kraja, senzancionalno organizovali Francuzi.
- Možete da budete ponosni. Živele Olimpijske igre, živela Francuska – rekao je i poručio da se radilo o "Igrama nove ere".
Istakao je i trud volontera. Na kraju je naglasio i da OI mogu da stvore "kulturu mira".
Sledeće igre biće održane za četiri godine u Los Anđelesu. Gradonačelnica Pariz An Idalgo predala je olimpijsku zastavu Tomasu Bahu, a on gradonačelnici Los Anđelesa Karen Bas koja je bila u društvu šampionke Simon Bajls. Posle otpevane američke himne, s krova stadiona spustio se glumac Tom Kruz, uzeo zastavu, seo na motor, provozao ga ulicama Pariza, ušao s njim u avion i dok dlanom o dlan u modernoj koreografiji očas posla stigao u Ameriku gde se spustio padobranom, donevši olimpijski steg i docrtavši olimpijski znak na čuveni natpis "Holivud" na brdu iznad grada domaćina sledećih Igara. Usledila je zatim žurka u Los Anđelesu koja se preselila iz Pariza.