I TRANSRODNI NA PARAOLIMPIJADI: Pariz spreman za još jednu sportsku svetkovinu od četvrtka pa sve do 8. septembra

OLIMPIJSKA groznica ponovo trese Francusku. Istina, Paraolimpijske igre sa sobom ne nose baš isti žar koji je iskrio do pre dve sedmice, ali on je sasvim dovoljan da raspali sportska osećanja kod širokih narodnih masa.

Foto AP

U Gradu svetlosti sve je spremno za skromniju, ali isto tako uzbudljivu "reprizu" Olimpijskih igara. Otvaranje Paraolimpijade u četvrtak obećava da će takođe biti spektakularno, a mnogi gledaoci širom sveta se istovremeno nadaju da neće biti baš toliko provokativno kao ono pre mesec dana. Organizatori, opet, očekuju da bude isto tako uspešno jer je s njihove tačke gledišta taj segment bio za - pohvalu.

Za umetničke domete ponovo je, kao i na otvaranju Olimpijskih igara, zadužen artistički direktor Toma Žoli koji je zbog svoje smelosti i vizija iznad tradicionalne lestvice dobio i pretnje smrću. I ovoga puta spektakl neće biti organizovan na stadionu, već na otvorenom. Ne niz Senu, već duž Jelisejskih polja. Prodefilovaće 4.400 atleta iz 184 nacionalne delegacije, među kojima je i naša, iz Srbije. Povorka će se kretati počev od Trijumfalne kapije do Trga Konkord na kome će biti održani protokolarni i umetnički deo programa.

Biće postavljene četiri scene na kojima će, kako ističe Žoli, akcenat biti stavljen na vrednosti koje šire paraolimpijski takmičari, jednakost i inkluzivnost. Ali, po njegovim rečima, biće tu i istorijski sažetak sa svojim paradoksima na trgu na kome su francuskim kraljevima odsecali glave, ali i gde se završava "najlepša avenija na svetu". Organizatori obećavaju da će od programa i dekora publici "zastajati dah". Eto novih "začina" za bojazan u konzervativnim krugovima.

Udvostručena cena prevoza

DA će mnoge stvari tokom Paraolimpijade biti iste kao i tokom Olimpijskih igara, pokazuje i to što je cena karata u gradskom saobraćaju udvostručena još od sredine jula, a tako će ostati sve do polovine septembra. Čudan način da domaće stanovništvo koje koristi prevoz za svoje svakodnevne obaveze dotira Igre. To ne važi za mesečne karte, ali su na ovaj način "kažnjeni" svi Parižani koji povremeno odlaze u kupovinu ili kancelariju, pa nemaju potrebe da plaćaju mesečnu pretplatu.

Pojedinosti se čuvaju u tajnosti, ali se zna da je za scenografiju zadužen Šveđanin Aleksander Ekman, poznat po svojim grandioznim scenama širom sveta, uključujući i na baletu pariske Opere. Kostimi će, kao i na Olimpijadi, biti urađeni pod budnim okom Dafne Burki, dok će muzika opet biti pod kontrolom Viktora le Mana, kompozitora Olimpijske himne. Organizatori žele da poslatom pokrukom ostave trajno nasleđe neophodno da bi, kako se ističe, evoluirao pogled na hendikep.

Sve će, sa strane, posmatrati 65.000 gledalaca. Ima još malo slobodnih ulaznica čija je cena niža nego za otvaranje Olimpijskih igara i kreće se od 150 do 700 evra. Što se tiče ulaznica za takmičenja, one su takođe jeftinije. Cene kreću već od 15 evra, dok za finale u paradžudu treba, na primer, izdvojiti 70 evra. Nadmetanja će, inače, biti organizovana u 22 sporta sa 23 discipline (biciklizam će ih imati dve: na pisti i otvorenom), uz ukupno 549 takmičenja.

U prodaju je pušteno 2,7 miliona ulaznica, a predsednik Organizacionog odbora Toni Estange je naglasio da je do ovog vikenda prodato 1,7 miliona. Od tog broja, procenjuje se da su oko 500.000 ulaznica kupili lokalni kolektivi, preduzeća i partneri, a ostalo pojedinci. Na 15 od 22 sporta popunjenost gledališta je veća od 75 odsto. Preostalo je još milion karata koje mogu da se kupe preko sajta organizatora.

Ulaznice za ceremoniju zatvaranja takođe će biti jeftine i stajaće svega 45 evra. Kao i Olimpijske igre, i Paraolimpijada će biti zatvorena na Stadionu Francuske u Sen Deniju, 8. septembra.

Opet vatra u balonu

TOKOM POI ponovo će goreti olimpijska vatra u balonu koji će se uzdići nad Parizom. A kada bude ugašena, Parižani će i definitivno morati da se vrate običnom životu. Posle Olimpijskih igara zavladala je prava nostalgija za druženjem i uzbuđenjima koji su vladali od 26. jula do 11. avgusta, a isto se očekuje i za vreme POI od 28. avgusta do 8. septembra. Posle dve olimpijade neće biti i treće, pa će žitelji Grada svetlosti morati da se vrate u realnost.

Valentina Petrilo biće prva transeksualna osoba koja će nastupiti u istoriji Paraolimpijskih igara. Ova atletičarka koja ima problema sa vidom učestvovaće u trkama na 200 i 400 metara. Sprinterka stara 50 godina pol je promenila 2019. godine i jedna je od najvećih favoritkinja za osvajanje medalje. Prošle godine je na Svetskom prvenstvu u paraatletici ponela dve bronze. Njeno učešće u Parizu izazvalo je polemike, imajući u vidu da je i alžirska bokserka Iman Kelif pre nekoliko sedmica prouzrokovala dosta reakcija zbog viška testosterona u svom telu, iako je rođena kao žensko. Protiv Alžirke je odustala baš jedna Italijanka, Anđela Karini.

I dok pravila Ženske atletske federacije zabranjuju nastup svima koji svojim drugačijim fizičkim predispozicijama na ovaj način dovode u pitanju ravnotežu u postizanje fer rezultata, baš kao i u boksu, s druge strane, Paraolimpijska atletska federacija, kao i Olimpijski i Paraolimpijski komitet, naprotiv, naglašavaju da osoba koja je legalno priznata kao žena može i treba da se takmiči u svojoj kategoriji.

Pogledajte više