KAKVA POBEDA CRVENE ZVEZDE: "Delije" i Beogradska arena uplašili Baskoniju

Aleksandar Ilić 09. 10. 2024. u 21:51 >> 20:45

KOŠARKAŠI Crvene zvezde dočekali su Baskoniju u drugom kolu Evrolige. U grotlu "Beogradske arene" slavili su crveno-beli rezultatom 78:71 (25:20, 17:14, 17:15, 19:22)

Odlično je Crvena zvezda otvorila meč, čak šest trojki imali su izabranici Janisa Sferopulosa u prvoj deonici, od čega četiri u isto toliko minuta igre. Dve je postigao Ajzea Kenan, po jednu Nikola Kalinić i Kodi Miler Mekentajer.

To je bilo dovoljno da domaćin stekne dvocifrenu prednost, ali je ponajviše zahvaljujući Čimeu Monekeu španski klub uspeo da svede tim sa Malog Kalemegdana na 25:20, iako su imali u desetom minutu igre i dva poena minusa.

Dobra je bila odbrana Zvezde na startu drugog perioda, ponajviše nošeni sjajnim Nemanjom Nedovićem koji je postigao sedam poena za tri minuta vratio se domaćin na 10 poena viška, čak i na maksimalnih 12.  U napadu je igrala dobro tokom 17 minuta, ali je u poslednja tri ušla u period u kojem jedva da je uspela da uputi šut ka košu Crvena zvezda.

Treba istaći da je za razliku od prve, u drugoj deonici crveno-bela četa postigla samo jednu trojku imala čak devetoricu strelaca.

Pritiskala je Baskononija, ali odolevala Zvezda i u trećem periodu. Imali su domaći čak 14 poena prednosti, a razigrao se Kalinić koji je upisao devet poena, ipak serijom 6:0 u završnici Španci pokušavaju da priprete Zvezdi koja je odolela i u poslednjih 10 minuta ušla uz prednost 59:49.

Išli su Španci na sve ili ništa u završnici, pokušali presingom i agresivnom odbranom da slome ritam Crvene zvezde to im je i uspelo, četiri minuta pre kraja bio je rezultat 66:62. Bolomboj i Kenan vratili su domaćina n na devet poena prednosti i nakon toga nije bilo povratka za španskog predstavnika u Evroligi.

ZVEZDA - BASKONIJA/ 78:71 (25:20, 17:14, 17:15, 19:22)

Crvena zvezda: Miler Mekentajer 7, Kenan 19, Davidovac 2, Mitrović 6, Lazić, Kalinić 12, Bolomboj 15, Daum 3, Gedraitis 2, Nedović 9, Dos Santos 3

Baskonija: Hauard 7, Savkov, Sedekerskis 8, Timotiv Luvavu Kabarot 8, Jaramaz , Forest 2, Rogkavopulos 8, Diop, Boldvin 6, Hol 14, Ndiaje, Moneke 19

KRAJ MEČA

40' Nikola Kalinić za tri! Pola minuta do kraja 74:66. Pogodio je Boldvin, pa Miler Mekentajer. Hol je pogodio jedan penal, potom Moneke dva iz skoka, a Kenan je stavio tačku na i 78:71.

39' Moneke poentira, Kenan baca Bolomboju, a on promašuje.

38' Dobra odbrana domaćina, kenan je preuzeo odgovornost i pogodio za tri - 71:62.

37' Tri ofanzivna skoka u jednom napadu dozvolila je Zvezda i bila je kažnjena, pogodio je i Hol. Samo četiri poena prednosti za crveno-bele. Bolomboj je blokirao izgledan koš rivala 66:62. Na drugoj strani pogađa za dva, ubacuje svoj petnaesti poen.

36' Polovičan Kenan sa penala - 66:58. Moneke pokušava za tri, neprecizan, a onda skok pod oblake Rogavopulosa i poeni. Zvezda na plus šest.

35' Donte Hol sa penala spušta Baskoniju na 65:58.

34' Rogavopulos prekida seriju Zvezde, a potom i Moneke sa penala siguran. 65:54.

32' Mitrović pogađa, pa onda nakon dobre odbrane zakucava ni manje ni više nego Dejan Davidovac koji je potezom oduševio dvoranu - 63:49.

KRAJ TREĆE ČETVRTINE 59:49

30' Bolomboj potom sa penala postavlja konačnih 59:49

29' Serija 6:0 gostiju, prekida je Bolomboj 58:49.

27' Sam je Bolomboj ostao u reketu, pronašao ga je Miler Mekentajer, a on snažno zakucao za 56:43

26' Nema rešenja sada za Kalinića, a sa druge strane Markus Hauard pogađa prvu trojku 54:43

25' Prekida nalet domaćih Donte Hol, odgovara Bolomboj - 52:40

24' Daum pogađa, a iz teške pozicije deseti poen postigao je Ajzea Kenan. Au, šta radi Kenan, odlično je Kalinić odigrao odbranu, a Amerikanac pogodio uz faul - 50:38.

23' Skoro pet minuta bez poena bila je Zvezda, a onda kada je najpotrebnije Nikola Kalinić pogodio je trojku nakon sjajnog pika Bolomboja.

KRAJ DRUGE ČETVRTINE 42:34

20 - Pogodio je Donta Hol sa penala za - 42:34, što je na kraju poluvremena i konačan rezultat.

19' Spustio je Timoti Luvavu Baskoniju na jednocifreni zaostatak, a Janis Sferopulos tražio je minut odmora.

18' Osmi poen Ajzee Kenana, nakon tri trojke upisao je i dvojku, brzo potom promašuje Miler Mekentajer.

15' Kaznio je Timoti Luvavu to lakim poenima na drugoj strani. Dobra stvar je po domaćina treća lična greška Markusa Hauarda. Miler Mekentajer je odlično ugledao Bolomboja koji je lako ubacio šesti poen.

14' Još jedna dobra odbrana Zvezde, naterao je Gedraitis Foresta na grešku. Sa poludistance je Miler Mekendajer pogodio za 38:26. Potom na drugoj strani dobra odbrana i promašaj Kenana za tri. Jako visok tempo igre.

13' Atraktivno Kamar Boldvin probija odbranu, još jednom Nedović, koji dolazi do sedmog poena za tri minuta - 34:24.

12' Gedraitis upisuje svoje prve poene za 30:22, potom i Nedović nakon ukradene lopte dolazi do poena za 32:22.

KRAJ PRVE ČETVRTINE 25:20.

10' Jago Dos Santos za tri, šesta Zvezdina trojka u prvoj deonici - 23:18. Pogodio je Mitrović, uzvratio Moneke nakon 10 minuta 25:20.

9' Moneke poentira uz dodatno slobodno bacanje. Pogodio je - 20:15

8' Donte Hol na drugoj strani zakucava.

7' Dva puta pogodio je Kalinić, na drugoj strani upisao se i Jaramaz, a potom i Džoel Bolomboj - 20:10. Prva dvocifrena prednost domaćina.

4' Nikola Kalinić za tri i to uz faul. Preko Čimea Monekea je pogodio krilni košarkaš Zvezde - 12:6. Novu trojku pogodio je i Kodi Miler Mekentajer. Četvrta za isto toliko minuta.

3' Sedekerkis pogađa za dva, a onda Bolomboj zakucavanjem baca publiku u trans - 8:6.

2' Ajzea Kenan za tri. Prvi poeni za Zvezdu - 3:4. Dobra odbrana na drugoj strani, pa nova trjoka Kenana - 6:4

1' Počeo je meč poenima Timotija Luvavua - 0:2. Na drugoj strani bivši košarkaš Mege odigrao je odličnu odbranu, nad Kenanom, pa pogodio još jednom.

19.55 - Pesmom "Oj Kosovo, Kosovo" i koreografijom navijači su obeležili početak meča.

19.30 - Nebojša Čović, novi predsednik Košarkaškog saveza Srbije nalazi se na tribinama.

19.15 - Igrači su uveliko na zagrevanju pred početak meča.

18.20 - Navijači se već okupljaju pred Beogradskom arenom.

UOČI MEČA

U prvom kolu Evrolige Zvezda je pobedila u Parizu, a sada ih čekaju Baskonija i Pablo Laso. Sa druge strane, izabranici Janisa Sferopulosa loše su otvorili regionalno prvenstvo. Uz dva poraza i jednu pobedu.

Prvo je poražena od Dubaija na otvaranju takmičenja 84:82, potom je savladala Mornar 91:72, da bi izgubila u gostima i od Splita 85:78.

Poslednji put u sličnoj situaciji bili su 2019. godine.

Košarkaši Crvene zvezde pobedili su ekipu Pariza 80:77 u prvom kolu Evrolige.

Baskonija preokretom do pobede protiv Partizana

Baskonija je u Vitoriji nadigrala ekipu Parzitana sa 88:82 u meču prvog kola Evrolige.

Crno-beli su vodili skoro 35 minuta, ali je domaća ekipa uspela da preokrene i na kraju trijumfuje bez mnogo drame.

Timoti Luvavu-Kabaro je odigrao vrhunski debi pred domaćom publikom sa 15 poena i četiri skoka uz atraktivno kucanje i krucijalnu blokadu i trojku u završnici.

Efikasniji saigrač na utakmici bio je jedino Markus Hauard sa 17 poena, postignutih, reklo bi se, bez mnogo trošenja energije. Sedekerskis je upisao 14, a Moneke 13 poena.

Sferopulos: Znamo gde su slabosti i prednosti Baskonije, moramo da budemo spremni

Trener košarkaša Crvene zvezde Janis Sferopulos izjavio je da zna gde su slabosti i prednosti Baskonije i dodao da će crveno-beli igrati bolje kako sezona bude odmicala.

- Gledali smo sve utakmice Baskonije, ne samo protiv Partizana, već i ligaške utakmice koje su igrali. Znamo gde su im slabosti i prednosti i spremićemo se na osnovu toga, istakao je trener Zvezde