PROGNOZA ZA "VEČITE" U EVROLIGI: Partizan za plej-in, Crvena zvezda odavno u autu
TAČNO na sredini ligaškog dela sezone u Evroligi, beogradski večiti rivali nemaju mnogo razloga za dobro novogodišnje praznično raspoloženje. Crvenoj zvezdi su potonule lađe znatno pre očekivanog atinskog poraza od Panatinaikosa, Partizan je ostao kratkih rukava u izuzetno bitnoj utakmici sa Virtusom pred svojim navijačima.
Pre nego što nastave avanturu u elitnoj evropskoj konkurenciji već u prvim danima 2024. godine, dobar je momenat za projekciju izgleda srpskih predstavnika za plasman u plej-of ili plej-in, odnosno razigravanje timova od sedmog do desetog mesta na tabeli.
Prognoza je lakša i izvesnija kada je reč o crveno-belima, koji u drugi deo sezone stupaju sa 15. pozicije i skorom 6-11. Nepopravljivi optimisti bi možda mogli da broje pobede i prave kalkulaciju za uspon do plej-in zone. Možda bi neka formula i mogla da dovede do uspeha da ovaj tim nije još letos nepopravljivo loše selektiran. Biće pobeda, moguće i protiv dosta jačih protivnika, zaiskriće na momente nada u srcima onih najodanijih navijača, ali u ovoj grupi igrača koja je pala u ruke treneru Janisu Sferopulosu jednostavno nema dovoljno solidnog materijala za zidanje plej-of ambicija.
Nepromišljene izjave o najboljem timu po imenima u klupskoj istoriji, o pohodu na fajnal-for pa čak i na tron, sada deluju gotovo groteskno. Svako ko se iole razume u konfiguraciju sportskog kolektiva, mogao je da prepozna greške u koracima pri formiranju naj-tima, ali samo najskupljeg u istorijatu kluba sa Malog Kalemegdana. Frapantno je videti na jednom mestu toliko igrača bez prave upotrebne vrednosti na evroligaškom nivou. Posmatrano iz tog pogrešnog ugla, klupskom menadžmentu i Zvezdinoj struci mora se odati priznanje.
Kada letnja bomba sa imenom Šabaza Nejpira nije dočekala detonaciju, bačena je dimna bomba u vidu vraćanja sa pozajmice najperspektivnijeg srpskog igrača Nikole Topića. Naravno da niko ne očekuje da će talentovani 18-godišnjak uneti renesansu u sumornu evroligašku sezonu, radi se o providnom manevru sa ciljem da navijačima skrene pažnju sa još jedne godine koju su pojeli skakavci. Čak je i procena da zlatni dečko ostane van sastava u Atini i da debituje u meču sa Igokeom, potpuno pogrešna. Temperatura u „OAKA areni“ optimalna je za kaljenje čelika.
Partizanova tačka topljenja trenutno je preniska za decidan stav da se radi o plej-of leguri. Vezani porazi od Reala i Virtusa spustili su ga u plej-in zonu sa skorom 9-8, boljim nego prošle sezone u merenju prolaznog vremena na polovini trke (8-9). Tri pobede više od Zvezde u ovakvoj novogodišnjoj vrevi u evroligaškoj sali, ogroman su kapital za ostvarenje plej-of cilja.
Nema nikakve sumnje da su crno-beli individualno znatno kvalitetniji od svog gradskog rivala, ali su za sada pokazali da postoji osnovana sumnja u kvalitet timske igre. Utisak je da se suviše oslanjaju na veštine pojedinaca nego na principe kolektivnog sporta, kao da ih je obuzela NBA moda. Od jednog promašenog otvorenog šuta, o čemu je govorio Željko Obradović nakon tesnog poraza od Virtusa, važnije je to što im je protivnik izveo pokaznu vežbu timske igre, i to pred više od 20.000 navijača u „Areni“. Ovog puta ni nivo borbene gotovosti na maksimumu nije mogao da prikrije slabe tačke.
Jedna je već opšte mesto - nedostatak klasičnog plejmejkera. Partizan je po broju asistencija tek 13. u Evroligi, što mnogi obaraju argumentom da je po broju poena treći. Sasvim pogrešna argumentacija, jer su asistencije i bolja kreacija u kritičnim periodima utakmica najveća boljka ovog tima. Zbog toga je teško razumljiv potez dovođenja Džejlina Smita, još jednog takozvanog kombo beka. U Obradovićevom timu ima ih više nego mrava na prosutom medu.
Uprkos tome, takođe najskuplji tim u istoriji kluba i po rečima predsednika Ostoje Mijailovića među top 8 u Evroligi po visini budžeta, u stanju je da pobeđuje u serijama. Ta sposobnost od vitalnog je značaja za plej-of domete i pravi razliku između crno-belih i crveno-belih.
JANUAR
2.1. Partizan - Asvel
2.1. Fenerbahče - C. zvezda
4.1. C. zvezda - Partizan
9.1. Fenerbahče - Partizan
9.1. Asvel - C. zvezda
11.1. Milano - C. zvezda
12.1. Partizan - Makabi
18.1. C. zvezda - Baskonija
19.1. Panatinaikos - Partizan
25.1. Alba - C. zvezda
26.1. Partizan - Žalgiris
30.1. C. zvezda - Valensija
31.1. Monako - Partizan