U ČAST "CRNO-BELIH": Hala u Fuenlabradi nosiće ime "Partizan"
U sklopu obeležavanja 30 godina od titule prvaka Evrope košarkaškog kluba Partizan, u Fuenlabradi će biti otvoren novi sportski kompleks, u okviru kojeg će jedna hala nositi ime srpskog velikana.
TOG 16. aprila 1992. godine košarkaši Partizana postali su šampioni Evrope. U epskom finalu u Istanbulu savladali su španski Huventud 71:70. Međutim, Istanbul nije jedini grad koji ima posebno mesto u srcima partizanovaca kada se pomene ovaj istorijski uspeh.
Tu je i gradić koji se nalazi u srcu Španije, na tridesetak kilometara od centra Madrida sa manje od 200.000 stanovnika - Fuenlabrada. U to vreme vladale su velike tenzije u bivšoj Jugoslaviji, besneo je rat u Hrvatskoj i polako se "rađao" u Bosni i Hercegovini.
Zbog toga se SR Jugoslavija našla pod sankcijama međunarodne zajednice, pa je FIBA zabranila Partizanu da svoje mečeve igra u Beogradu. Beograđani su morali da potraže neutralni teren, a odluka je pala na Fuenlabradu.
Samo jedna utakmica bila je dovoljna da domaća publika zavoli momke u crno-belim dresovima. Bio je to njihov "Partizan de Fuenlabrada". Dva tima gajila su specifičnu vrstu odnosa decenijama posle toga, o čemu svedoči još jedan gest Španaca prema srpskom slavnom timu.
Povodom obeležavanja 30 godina od titule KK Partizan, klub iz predgrađa Madrida otvara novi sportski kompleks krajem septembra, kada će "crno-beli" biti gosti ljudi koji su im ponudili drugi dom u najtežim trenucima. Tri su simbola Fuenlabrade: Fernando Tores, Fernando Martin i Partizan.
- Želimo da realizujemo tu ideju u sklopu obeležavanja tridesete godišnjice uspeha Partizana. Budući da se sportska hala u kojoj igramo zove "Fernando Martin", a fudbalski stadion "Fernando Tores", voleli bismo da neki sportski objekat dobije ime "Partizan"- rekao je predsednik KK Fuenlabrada Hose Kintana Vijar, a prenosi "Sport Klub".
Time će gradonačelnik Fuenlabrade 1992. godine obeležiti 30 godina otkako srpski tim popeo na krov Evrope.
- Kada je Partizan došao da igra kod nas, postojala je lokalna košarkaška liga u kojoj su manje-više igrali veterani, nije bilo poluprofesionalne niti profesionalne ekipe. Tada još nisu postojale ni škole košarke u kojima bi dečaci i devojčice mogli da treniraju. Mnoge stvari u gradu su tek počinjale da se razvijaju. Bilo je to vreme izrade novih planova za grad čiji je broj stanovnika neprestano rastao. Hala sportova ‘Fernando Martin’ bila je tek sagrađena i hteli smo da dobije određenu namenu, pa smo mislili da je igranje utakmica Kupa evropskih šampiona u košarci, današnje Evrolige, odlična prilika za to - prisećao se Kintana Vijar.
Ono što će zauvek ostati jeste veza između dva kluba, ovekovečena u nazivu koji su crno-beli nosili kada su slavili na finalnom turniru u Istanbulu – "Partizan iz Fuenlabrade".
BONUS VIDEO: Nikola Jokić - od dobroćudnog debeljuce do najboljeg košarkaša na svetu