ZAŠTO CELA ARGENTINA PEVA JEDNOJ ŽENI? Posle pobede nad Hrvatskom ova pesma je grmela sa usana Mesija, "gaučosa", hiljada navijača (VIDEO)
"Mućaaaaćos!". Tom reči počinje pesma koja je opčinila Argentinu ovih dana, ovih nedelja. Pesma u kojoj su stala nadanja stara više od tri i po decenije. Pesma koju su pevali i Lionel Mesi i njegovi saigrači posle pobede nad Hrvatskom u polufinalu Svetskog prvenstva. A peva je cela država novih finalista Mundijala. Zašto?
Argentina i Hrvatska odigrali su utakmicu polufinala Svetskog prvenstva 2022 (prenos ste mogli uživo da pratite na portalu "Novosti"), a Mesi i njegove kolege ne samo da su "nokautirali" finaliste minulog šampionata planete, već su tu čudesnu fudbalsku priču - završili pesmom.
I to pesmom koju su pevali i posle onog očajnog početka Mundijala, kada su doživeli senzacionalni poraz od Saudijske Arabije.
A priča o toj pesmi - počinje 1986.
Tada je Argentina poslednji put, a svoj drugi, bila prvak sveta. Bila je to ona čuvena generacija koju je predvodio Dijego Maradona, koji i danas, iako nije među živima, živi u stihovima pesama argentinskih navijača.
Nije bilo boljeg od njega. Nije bilo nestvarnijeg igrača od Dijega Armanda Maradone. Ali, njega ne bi ni bilo da ga ka fudbalu nisu usmerili i u njemu ga podržavali otac Dijego ("Don Dijego", kako su ga zvali Argentinci) i Maradonina majka, Dalma Salvadora Franko.
Nju je narod Argentine prozvao "gospođa Tota", odnosno na španskom "Donja Tota", ali ju je zvao i "Majkom fudbala", jer je za Argentinu postojao znak jednakosti između Dijega i najvažnije sporedne stvari na svetu. Rođena 1930, uz "vrelu krv ali i mudrost južne Italije, sa Kalabrije", kako su to umeli da pišu argentinski mediji zbog njenog porekla, upravo je Donja Tota, uz Don Dijega, usmerila Maradonu ka fudbalskim visinama. A on je tamo poveo celu naciju. Koja novu titulu prvaka (prva je osvojena 1978) čeka punih 36 godina.
Bilo je i očajnih, ali i sjajnih rezultata u međuvremenu. Međutim, čak i kada bi "gaučosi" igrali finale Svetskog prvenstva (1990, 2014), samo učešće u finalu ne bi bilo dovoljno fudbalskoj naciji. Boleli su ti porazi podjednako kao deseto mesto 1994, kao tri četvrtfinala (1998., 2006. i 2010), kao 18. pozicija 2002. ili 16. na prošlom Mundijalu u Rusiji. Više niko nije ni sanjao o uspehu na Mundijalu, rekao bi neko sa strane. Mada... To baš i nije moguće ako ste Argentinac.
U toj zemlji je, kao i u mnogim drugim, svašta moguće, ali - baš u toj zemlji nije moguće da se ne sanja o fudbalskim visinama. Maradona je celu naciju na to navikao. A to se prenosi sa generacije na generaciju. Zato je, poput nadanja koje je tinjalo tokom ove tri i po decenije, i nastala pesma o kojoj je ovde reč. "Novosti" vam donose kako glasi prevod njenih stihova:
"Momci! Pa, ponovo se nadamo!
Hoću da osvojimo treću (titulu)
hoću da budemo svetski šampioni;
hoće to i Dijego - na nebu ga vidimo,
kako sa Don Dijegom i La Totom,
navija za Lionela!"
Ta pesma je iz dana u dan postajala sve glasnija kako su Lioneli (Mesi i selektor Skaloni), uz ostatak "gaučosa" počeli da dižu formu i to toliko da su stigli do finala.
A posle pobede nad Hrvatskom u polufinalu, zagrmelo je širom Argentine, ali i na tribinama "Lusaila", pa i sa terena:
“Muchachos, ahora nos volvimo' a ilusionar..."
Pevalo se i u Kataru, i na ulicama Argentine:
"... quiero ganar la tercera,
quiero ser campeón mundial!"
Ali su svuda gde Argentinaca ima na planeti, grmeli i stihovi:
"y el Diego, en el cielo lo podemos ver,
con Don Diego y con la Tota,
alentándolo a Lionel!"
Zato i ne čudi što su baš oni obeležili ovu generaciju, ovaj juriš argentinskog fudbala. Zato i ne čudi što se u pesmi spominje i Donja Tota i Don Dijego, a što na internetu Argentinci i pobedu nad Hrvatskom slave uz fotografije Maradone, uz reči:
"Sreća momaka koji nas čine srećne. Sreća onih koji su dovde stigli. Sreća onih koji će uvek biti tu. Poput tebe. Večni Dijego".
Da, neke stvari u sportu stvarno deluju kao večne.
Argentinska ljubav prema fudbalu, recimo.