HRVATSKA GLEDA I NE VERUJE: Jedna cela država danas navija za Argentinu, a udaljena je od Argentine 17.000 kilometara!
SVETSKO prvenstvo u fudbalu ne samo da je zanimljivo zbog onoga što se dešava u Kataru, već i po nekim detaljima van zemlje-domaćina ove sportske svetkovine.
Argentina i Hrvatska danas igraju utakmicu polufinala Svetskog prvenstva čiji je domaćin Katar (prenos možete uživo da pratite na portalu "Novosti"), a ne samo da će se za Mesija "gaučose" navijati u njihovoj domovini, već i 17.000 kilometara dalje:
U Bangladešu, u kome deluje kao da milioni ljudi - kao da samo za Mesija i Argentince i navijaju.
Kada smo u sportskoj rubrici portala "Novosti" videli objavu FIFA o jednom prilično burnom bangladeškom slavlju Mesijevog gola protiv Meksika, a možete to da vidite i vi...
... rešili smo da malo istražimo tu temu i, malo je reći, ostali zatečeni.
U pomenutoj državi u južnom delu Azije, u kojoj živi preko 162 miliona ljudi, tokom meča Argentina - Meksiko ne samo da se slavilo na mestu odakle je FIFA dobila snimak, već i na mnogim drugim...
... a potpuno nestvarno izgledale su scene na kojima se vidi kako su desetine zgrada ukrašene ogromnim barjacima - zastavama Argentine:
Otkud tolika ljubav naroda Bangladeša prema argentinskoj reprezentaciji?
Pa, priča, zapravo, počinje ne na ovom Mundijalu, već jednom ranijem.
Onom iz 1986.
Kolege iz portala "remezcla", koji se bavi lationameričkim vestima, bile su od velike pomoći za ovo malo mundijalsko istraživanje "Novosti".
I, njihovo objašnjenje otkud ta bangladeško-argentinska veza izgleda ovako:
- Potraga za početkom strasti prema fudbalskoj reprezentaciji Argentine, u Bangladešu će vas dovesti do tačnog datuma i mesta: 22. jun 1986, stadion Asteka u Meksiko sitiju. Tog dana je Dijego Maradona dao dva gola (čuvena "Božja ruka" i majstorija od niza driblinga koja se smatra najboljim pogotkom u istoriji svetskih prvenstava) u pobedi nad Engleskom, koja je obrukala one koji su izmislili ovaj moderan sport i upisala Maradonino ime u panteon legendi. Za bivše britanske kolonije, kao što je Bangladeš, to je bio podsetnik kako i manja zemlja može da na kolena baci veliku silu. Tako je rođena ljubavna priča.
Međutim, nije baš da ceo Bangladeš navija za Argentinu.
Na snimku koji smo vam u ovom tekstu i prikazali, primetili smo na zgradi, u daljini, na jednom od jarbola na zgradi - i zeleno-žuto-plavu zastavu...
Tamošnji stanovnici većinom vole "gaučose", i to ogromnom većinom, a na drugom mestu po popularnosti, kada već lokalni fudbal nije razvijen, nalazi se najveći argentinski rival, Brazil.
Objašnjavajući svojevremeno za Si-En-En (CNN) ovaj fudbalski fanatizam u Bangladešu, jedan njegov stanovnik, Anil Čakraborti, je rekao:
- Svake godine, mi podignemo na zgrade zastave koje su i po 20 metara, uvek je to takmičenje u našem kraju čija će zastava biti najveća. "Brazilci" (misleći na sunarodnike koji navijaju za Brazil) pokušavaju da se uključe u ovo, ali mislim da su zakasnili - pojasnio je ovaj argentinski navijači iz Bangladeša "čiji je", zapravo, Bangladeš u fudbalskom smislu.