SIRIJA - ISTORIJSKA PROMENA: Sirijska reprezentacija po hitnom postupku promenila boju dresova
Sirija je, zbog rata koji se u njoj odvijao, postala najvažnija tema svetske politike u ovom trenutku, čak važnija i od odnosa koji imaju Rusija i Ukrajina, a najnovije vesti sa sirijskog područja - tiču se sporta.
Naime, Fudbalski savez Sirije doneo je odluku da promeni i dres i grb reprezentacije.
To je obelodanjeno na Fejsbuk stranici Saveza, uz reči:
- Naš novi reprezentativni dres. Prva istorijska promena koja se dogodila otkad sirijski sport postoji. Daleko od nepotizma, favorizovanja i korupcije.
Nova boja dresa Sirije - skroz zeleno!
Umesto dosadašnje crvene opreme, Sirijci će ubuduće igrati u kompletno zelenoj.
Evo i kako ta oprema izgleda, i kakav je i novi grb sirijske kuće fudbala:
Podsetimo, sirijski pobunjenici, uključujući i one koje je Zapad dosad nazivao teroristima, u brzoj ofanzivi od kraja novembra zauzeli su više ključnih gradova u Siriji, uključujući Alep, Hamu i Homs, a sve je kulminiralo i padom Damaska.
Munjeviti napredak saveza lokalnih militantnih grupa, koje predvodi grupacija Hajat el Tahrir el Šam (HTS), inače bivši ogranak Al Kaide, smatra se jednim od najvećih preokreta na Bliskom istoku u poslednjim decenijama, ističe Tanjug.
HTS je označen kao teroristička grupa od strane SAD, Turske i Ujedinjenih nacija, podseća ta novinska agencija.
Sirija - osnovni podaci: glavni grad, teritorija, stanovništvo, veroispovest, istorija...
Sirija (arap. سُورِيَا) je država u jugozapadnoj Aziji. Nalazi se istoku Sredozemlja i Levanta. Graniči se sa Sredozemnim morem na zapadu, Turskom na severu, Irakom na istoku i jugoistoku, Jordanom na jugu, kao i Izraelom i Libanom na jugozapadu. Glavni grad Sirije je Damask, koji nije i najveći.
U Siriji, naime, živi oko 18 miliona stanovnika. U etničkom pogledu oko 90% populacije čine Arapi, 7% Kurdi, 2% Jermeni. Islam je religija 88% stanovništva (oko 70% su suniti, 15% alaviti, 2% ismailiti). Oko 9% su hrišćani (pravoslavci, sirijski katolici, nestorijanci, maroniti). U gradovima živi oko 55% populacije. Najveći grad je Alep sa 1,9 miliona i prestonica Damask sa 1,7 miliona stanovnika, mada su ratna zbivanja proteklih godina značajno menjala demografske podatke.
Termin „Sirija” se, inače, istorijski odnosio na šire područje, odnosno sinonim za Levant. Moderna država obuhvata mesta nekoliko drevnih kraljevstava i imperija, među kojima i civilizaciju Ebla iz 3. milenijuma pre nove ere. Pomenuti Damask i Alep su gradovi od velikog kulturnog značaja. Tokom islamske vladavine, Damask je bio sedište Omajadskog kalifata i glavni grad provincije Mamelučkog sultanata u Egiptu. Današnja država osnovana je sredinom 20. veka nakon duge vladavine Osmanskog carstva, pod upravom Francuske.
Novostvorena država predstavljala je najveću arapsku državu koja je nastala iz sirijskih provincija koje su ranije bile pod osmanskom vlašću.
Godine 1945. stekla je dejure nezavisnost kao parlamentarna republika kada je postala član osnivač Ujedinjenih nacija. Francuske trupe su se povukle u aprilu 1946, čime je Sirija ostvarila defakto nezavisnost.
Ipak, period nakon sticanja nezavisnosti bio je buran, sa višestrukim pokušajima državnih udara koji su potresli zemlju između 1949. i 1971. Sirija je 1958. ušla u kratki savez sa Egiptom, koji je prekinut državnim udarom 1961. nakon čega je preimenovana u Sirijska Arapska Republika na ustavnom referendumu. Državni udar iz 1963. uspostavio je jednopartijsku državu. Unutrašnje borbe za vlast izazvale su nove državne udare 1966. i 1970, nakon čega je vlast preuzeo Hafiz el Asad. Nakon Asadove smrti, njegov sin Bašar el Asad postao je predsednik 2000.
Od arapskog proleća 2011. Sirija je bila upletena u višestrani građanski rat, u kom su učestvovale različite zemlje, što je dovelo do izbegličke krize u kojoj je više od šest milion izbeglica raseljeno iz zemlje.
U decembru 2024. pomenuta koalicija opozicionih grupacija je u velikoj i vrlo brzoj ofanzivi zauzela najznačajnijie gradove, uključujući Damask, i primorala El Asada da pobegne iz zemlje, a on je, prema podacima ruskih medija, sa porodicom stigao u Moskvu.
BONUS VIDEO: Sportski skandal koji je ušao u istoriju