KAKO IZBEĆI UKRAJINU: U petak u Nionu žreb baraža Lige nacija

N. Iljukić 20. 11. 2024. u 21:30

UKOLIKO želi da sačuva status učesnika A divizije Lige nacija, fudbalska reprezentacija Srbije moraće da preskoči još dve prepreke u martu 2025. godine. To će biti 180, a možda i malo više minuta fudbala sa jednim od potencijalna četiri rivala, a ime protivnika ćemo svi da saznamo posle sutrašnjeg žreba koji će biti održan u sedištu UEFA u Nionu.

FOTO: Profimedia

Srbija će na Ukrajinu, Grčku, Austriju ioli Tursku i isključivo u zavisnosti od količine sreće i mešanja kuglica će da zavisi sa kojom selekcijom ćemo u dvomeč koji se igra prvo 20. marta na gostujućem terenu, a zatim 23. marta u Srbiji.

Na prvi pogled, svaka od četiri pomenute reprezentacije deluju kao rival koji može da se pobedi i da se sačuva status u elitnom društvu Lige nacija. Put fudbalske reprezentacije Srbije je do ovog nivoa takmičenja bio trnovit, jer su u prvoj sezoni ovog UEFA projekta "orlovi" krenuli iz suterena, iz C divizije i samo zahavljujući dobrim rezultatima sa najmanje dvojicom selektora (Tumbaković i Stojković) uspeli da se domognu elitnog ranga. Da bi ostali u njemu Piksi i njegova selekcija će morati da budu bolji od jednog od četiri potencijalna rivala, a deluje da bi bilo najbolje da se voljom žreba izbegne Ukrajina.

Jer, sa ovom selekcijom imamo do sada ubedljivo najgori međusobni bilans i malo je reprezentacija sa kojima u međusobnim duelima do sada nemamo ni jednu pobedu. Naime, u sedam dosadašnjih susreta ni jednom nismo dobili Ukrajince, zabeležili smo samo jedan remi i čak šest poraza od kojih je ubedljivo najbolniji onaj od 7. juna 2019. godine kada smo sa Mladenom Krstajićem na klupi u meču kvalifikacija za Prvenstvo Evrope primili laganih pet komada (5:0). Posle toga je sa Tumbakovićem na klupi u novembru iste godine stigao i taj jedini remi (2:2).

Računajući političke tenzije izemđu nas i Ukrajine, podgrejane ratom ove zemlje sa Rusijom, jasno je da bi ovaj potencijalni dvomeč sa sobom nosio i neke druge konotacije i rizike koji nemaju nikakve veze sa fudbalom.

Sa selekcijom Grčke bi duel imao nešto emotivniji značaj, jer bi se u tom slučaju Stojković namerio na Ivana Jovanovića, Srbina koji je posle nekoliko grčkih klubova konačno seo na klupu reprezentacije ove zemlje i potpuno je preporodio. Sa Helenima smo se do sada sastajali 24 puta u istoriji i imamo 18 pobeda i po tri remija i poraza. Pod imenom Srbija smo odigrali samo dva prijateljska meča, 2010. u Beogracdu i izgubili 0:1 (selektor Radomir Antić), a onda i u Hanji 2014. godine, samo nekoliko dana posle čuvenog skandala u duelu sa Albanijom, a tada su "orlovi" pobedili 2:0 golivima Radoslava Petrovića i majstorijom Nemanje Gudelja.

Sa Turcima je poslednjih godina bilo napeto. Kao Srbija so odigrali dva remija u Ligi nacija 2020. godine (0:0 u Beogradu i 2:2 u Istanbulu), a od ukupno 13 mečeva kroz celu istoriju duela na sedam smo pobedili, na pet remizirali i jednu izgubili.

Austrija je oduvek bila žilav rival, a do sada smo igrali 22 puta sa njima, uz 11 pobeda, četiri remija i sedam poraza, a poslednji put smo se sastali u prijateljskoj utakmici u junu ove godine, u sklopu priprema za EP i izgubili u Beču 2:1.

Kada se saberu utisci u zagrevanju za sutrašnji žreb u Nionu, izuzetno važan detalj koji "štrči" je problem sa kartonima koji je opteretio Srbiju, jer štoperski tandem Pavlovi-Milenković, kao i Andrija Živković i Aleksa Terzić neće biti na raspolaganju selektoru Stojkoviću zbog crvenog ili žutih kartona i oni neće moći da igraju na prvoj od dve utakmice.

Bilansi

Srbija - Ukrajina 7 0 1 6 3:16

Srbija - Austrija 22 11 4 7 49:43

Srbija - Grčka 24 18 3 3 67:19

Srbija - Turska 13 7 5 1 32:16

Vrednosti

1. Ukrajina 315

2. Turska 286

3. Srbija 243

4. Austrija 237

5. Grčka 194

* Igrački kadar u milionima evra po "Transfermarktu".

Pogledajte više