ZVEZDA SKUPO PLATILA GREŠKE: Benfika slavila na "Marakani" u Ligi šampiona

Aleksandar Ilić 19. 09. 2024. u 20:39 >> 18:22

FUDBALSKI klub Crvena zvezda je u prvom kolu Lige šampiona dočekao Benfiku, a Portugalci su slavili rezultatom 1:2 (0:2).

Nije Zvezda odigrala loše prvo poluvreme, imala je svojih šansi, ali je greške skupo platila, a kod oba gola tragičar je bio Rade Krunić, loše je reagovao kod prvog, ali i pred drugi gol.

U devetom minutu Kerem Akturkoglu je skoro pa sa gol linije zatresao mrežu, a 20 minuta kasnije i Orkun Kokču.

Imali su "crveno-beli" veći posed i veliki broj prodora i centaršuetva, ali stopostotnih prilika nije bilo.

Benfika je sa druge strane pokazala iskustvo i rutinu igranja evropskih utakmica, iskoristivši šanse koje su joj su ukazale.

Odbrana je odradila svoj posao i Laž može biti zadovoljan ishodom prvog poluvremena.

Veliki hendikep za Zvezdu je i to što će morati bez klasičnog desnog beka da nastavi susret povredio se Ognjen Mimović.

Otvorila je Zvezda protivnika u drugom poluvremenu. Obletali su crveno-beli oko gola rivala, ali je Benfika uz dozu sreće i neprecizosti domaćih uspevala da se brani sve do 86. minuta kada je Felisio Milson iskoristio odlično proigravanje Šerifa Endiajea za 2:1.

CRVENA ZVEZDA - BENFIKA  1:2 (0:2) ( Milson 86' - Arturkoglu 9' Kokču 30')

KRAJ MEČA

92' Mogao je Seol da šutira, odlučio se za dribling, gubi Zvezda loptu.

90' Igraće se četiri minuta u nadoknadi. Kabore je oprobao udarac iz prekida, blizu je bilo.

86' GOL ZVEZDA! Endiaje je asistirao, Milson strelac.

85' Pavlidis je probao da uveća prednost Benfike, blokira ga Spajić u šesnaestercu.

83' Oprobao je udarac i Anhel di Marija, Argentinac je šutirao preko gola. Na drugoj strani pao je Endiaje u šesnaestercu nema penala.

81' Stefan Ilić ulazi u igru, a Nišliji je mesto napravio Rade Krunić koji će ostatak meča gledati sa klupe.

70' Endiaje će umesto Duartea u igru. A Milson menja Olajinku.

69' Orkun Kokču ponovo iz slične pozicije kao kod gola u prvom poluvremenu. Ovoga puta šutira preko gola.

67' Sada je i Dalsio zapretio. Brani golman Benfike.

65' Izgledalo je da će ova lopta završiti u mrežu. Odbitak je pogodio Đigu, a onda nekog od odbrambenih igrača Benfike, lopta pored stative prolazi.

61' Dosta sreće je imala Zvezda, promašili su Portugalci veliku priliku, odmah kontra na drugoj strani, Duarte je bio blokiran, korner.

55' Dalsio je zakasnio, okliznuo se, šteta, mogla je to da bude dobra šansa za crveno-bele.

50' Značajno bolji početak Crvene zvezde u drugom poluvremenu. Pritiska Zvezda, igra se većinski na polovini rivala. Posed lopte na strani domaćina čak 57 procenata.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

45' Pritiska u završnici poluvremena, Crvena zvezda, disciplinovano se brani Benfika...

40' DOBAR POKUŠAJ IVANIĆA! Mirko Ivanić je raspalio iz velike udaljenosti, tik pored stative!

37' Prinudna izmena i u Benfici. Bah je zbog povrede napustio teren, a ušao je Kabore.

30' GOL BENFIKA! Orkun Kokču je iz prekida savladao Glazera. Prethodila je greška

26'Dalsio Gomez zamenio je Ognjena Mimovića. Pomerio je dosta na terenu Milojević kako bi ranu izmenu anulirao i uravnotežio stanje na igralištu.

23' Veliki problem za Zvezdu. Ognjen Mimović je napustio teren zbog povrede, za sada Milojević ne diže nikoga sa klupe.

18' Duarte je raspalio po lopti, brani golman Benfike, usledila je kontra "orlova, nije bilo opasno po Zvezdu.

12'  Krunić je okrenuo čuvara, Trubin odlično brani. Lepa prilika za Zvezdu, ali bez ozbiljnijih komplikacija po gol gostiju

9' GOL BENFIKA! Loša reakcija Krunića dala je priliku Arturkogluu da zatrese mrežu srpskog šampiona.

8' Previše je lako Benhamin imao priliku da ugrozi Glazera, nije mu po sreću domaćih pošlo za nogom.

3' Pavlidis je pripretio, za sada pritiskaju Portugalci, imaju loptu više u svojim nogama i igra se na polovini Zvezde.

1' UTAKMICA JE POČELA!  Domaćin igra u crveno-belim dresovima, a Benfika u tamno plavim.

18.40 - Benfika ima podršku navijača. U posebnom delu na zapadnoj tribini nalazi se nekoliko desetina navijača portugalskog tima.

18.35 - Pristigli su i košarkaši Crvene zvezde, ceo stručni štab i svi igrači bodriće Zvezdu protiv Benfike

18.30 - Igrači Benfike "osetili" su teren na stadionu Rajko Mitić.

18.23 - Ovakva je atmosfera pred meč Crvena zvezda - Benfika.

18.12 - NESTVARNO! Zvezda ima nikad skuplji tim u istoriji, ali Benfika...

18.05 - "REKE NAVIJAČA SLIVAJU SE KA MARAKANI..." Veliki broj ljudi pošao na meč Lige šampiona Zvezda - Benfika! (FOTO)

17.50 - MILOJEVIĆ SMIREN PRED BENFIKU: "Hajde samo da uživamo, ostalo je nebitno!

17.46 - ISTORIJSKI MOMENAT: Istinska legenda Lige šampiona u startnoj postavi na meču Zvezda - Benfika!

17.41 - Pristigao je i legendarni Dragiša Binić.

Dragiša Binić pristigao na "Marakanu" FOTO: Č. Vuković

Crvena zvezda – Benfika

Stadion: Rajko Mitić, Beograd, Srbija. Sudija: Majkl Oliver.

Crvena zvezda: Glazer – Seol, Spajić, Điga, Mimović – Elšnik, Krunić – Olajinka, Silas, Ivanić – Duarte. Trener: Vladan Milojević.

Benfika: Trubin – Kareras, Silva, Otamendi, Bah – Rolhajser, Florentino, Kokču – Akturkoglu, Pavlidis, Di Marija. Trener: Bruno Laž.

- Vladan Milojević je napravio dve izmene u odnosu na prvenstveni meč protiv Napretka. Uroš Spajić i Naser Điga zamenili su StefanaLekovića i Vanju Drkušića koji će meč početi sa klupe.

17.30 - Miljenik zvezdaša Ugo Vijera dočekao je legendarnog porgualskog fudbalera Simaa Sabrosu.

Ugo Vijiera pozdravlja legendarnog igrača Benfike Simaa Sabrosu FOTO: Č. Vuković

17.18 - OLIMPIJSKI JUNAK SRBIJE - PEŠKE POŠAO NA MARAKANU: Zvezda mu je u srcu (FOTO)

15.56 - MARAKANA "PODRHTAVA" Miljenik "delija" stigao na meč Crvena zvezda - Benfika

15.34 - PORTUGALCIMA SE NOGE TRESU: Evo šta pišu njihovi mediji pred meč Crvena zvezda - Benfika

UOČI MEČA

Crvena zvezda je po četvrti put u svojoj istoriji obezbedila učešće u Ligi šampiona, a njen meč sa velikanom portugalskog i evropskog fudbala iščekivao se uz bojazan da će na Marakanu možda doći pripadnici Torcide iz Splita, jer navijači Hajduka imaju izvrsne odnose sa najvatrenijim pristalicama Benfike. Zbog toga je "pola Evrope" na nogama, pa i srpska policija.

Zvezda i Benfika danas ne samo da igraju, već i ispisuju istoriju nove Lige šampiona: u pitanju je prvi meč u eliti evropskog fudbala koji se igra četvrtkom, a ujedno je to susret sa portugalskim velikanom koji posle 40 godina dolazi u prestonicu Srbije.

Zvezda u dobrom ritmu pred početak grupne faze

Uz duele sa Bodeom, Zvezda je odigrala i sedam utakmica u domaćem šampionatu u kojima je zabeležila šest pobeda i jedan remi.

Osim Mladosti koja je uspela da izvuče bod aktuelnom šampionu Srbije, Radnički 1923 je jedini pružio značajniji otpor, dok je ostale utakmice tim Vladana Milojevića rešio bez mnogo problema.

Benfika još uvek traži formu (i bori se sa prokletstvom)

"Orlovi" iz Lisabona su sa druge strane za nijansu slabije započeli portugalsko prvenstvo. Već u prvom kolu su doživeli iznenađujući poraz od Famalikaa, a dva boda su ispuštena i protiv Moreirensea.

Ostvario je portugalski gigant i tri pobede, poslednju upravo za vikend kada je sa 4:1 nadigrana Santa Klaru.

Otamendi i Di Marija donose preko potrebno iskustvo ekipi, dok su reprezentativci Turske Kokču i Akturkoglu zaduženi za kreaciju. Najveća opasnost trebalo bi da preti od Pavlidisa koji će najverovatnije početi utakmicu kao najistureniji.

Benfika je inače dvostruki osvajač Kupa šampiona, koji je titule osvajao 1961. i 1962. godine. Za sušu koja je usledila u crvenom delu Lisabona najviše krive mađarskog stručnjaka Belu Gutmana. Upravo je Gutman bio taj koji je Benfiki doneo dve titule prvaka Evrope, ali je nakon odluke kluba da mu ne poveća platu prokleo "orlove" na sto godina bez evropskog trofeja.

Milojević: Imamo malih problema

Trener fudbalera Crvene zvezde Vladan Milojević rekao je na konferenciji za medije dan uoči duela sa Benfikom da očekuje dobru utakmicu protiv fenomenalnog protivnika. Ističe da je igračima rekao da treba da uživaju, ali očekuje od njih da izađu hrabro i rade ono što što su trenirali.

- Polako počinjemo da se navikavamo na novu fudbalsku eru i posebno sam ponosan što je Crvena zvezda učesnik novog formata. Borili smo se za ovo, želeli smo da budemo sa najboljima i velika nam je čast što ćemo ugostiti ovako velike timove. Videću sa medicinskim osobljem koliko na koga mogu da računam. Nije razmišljanje samo o prvih 11. Utakmica traje 90 i neki minut. Ima još da se igra, početak je sezone, ne bih voleo nekog igrača zbog manje minutaže da izgubim na duži period. Moramo da budemo mudri i pametni, istakao je Milojević.

Zvezda se nada reprizi iz 1984. godine

Pre tačno 40 godina, Crvena zvezda i Benfika odmerile su snage u prvoj rundi Kupa šampiona u Beogradu. Pred prepunim tribinama, portugalski tim je bolje započeo susret i već nakon 27. minuta je došao do vođstva autogolom Marka Elsnera.

Kada je Diamantino u 41. minutu povisio vođstvo portuglaske ekipe, delovalo je da će "orlovi" bez većih problema doći do odličnog rezultata pred revanš na svom terenu.

Međutim, na poluvremenu je trener "crveno-belih" Gojko Zec povukao potez koji je preokrenuo tok meča. U igru je uveo Rajka Janjanina, a rođeni Karlovčanin je u drugom poluvremenu sa tri gola doneo veliku pobedu Zvezdi. Pogađao je sa penala u 57. i 76. minutu, da bi u 78. minutu posle kontre kompletirao het-trik.

Benfika je na kraju ipak prošla dalje, s obzirom na to da su u Lisabonu slavili sa 2:0.