SRPSKI KLUPSKI FUDBAL NASTAVLJA DA TONE NA UEFA LISTI KOEFICIJENATA: I dalje smo najgori ovog leta
PET dvomeča i pet neuspeha srpskih klubova u julskom i avgustovskom ciklusu kvalifikacija za Ligu šampiona, Ligu Evrope i Ligu konferencija.
Sa nula od pet Partizana, Vojvodine i Radničkog iz Kragujevca pogled na listu koeficijenata UEFA, blago rečeno, deluje neprijatno pošto se Srbija nalazi na 21. mestu sa 22.275 bodova koje i dalje donosi kakve, takve privilegije u kvalifikacijama za evropska klupska takmičenja.
Ukoliko nas do kraja sezone prestignu Mađari (20.375), Šveđani (19.250) ili Slovaci (19.125) (dve od te tri zemlje) Srbija će od sezone 2026/2027. imati četiri predstavnika i svi će kvalifikacije za Ligu šampiona i Ligu Evrope počinjati od prvog kola.
Da sve bude još bolnije po srpski klupski fudbal učinak Partizana, Vojvodine i Radničkog iz Kragujevca je bio takav da je naša zemlja i dalje poslednja u konkurenciji 55 članica UEFA po učinku ovog leta na Starom kontinentu. Istina, ta slika će se ubrzo promeniti s obzirom na to da San Marino, Makedonija, Malta i Gruzija koji su ispred nas više nemaju "preživelog" predstavnika ni u jednom od tri takmičenja.
Nacionalni koeficijent je ovog leta popravljen za svega 2.500 bodova, po bod su doneli Vojvodina i Radnički, dok je Partizanova pobeda u Tunu protiv Lugana donela pola boda što je ukupno podiglo srpski koeficijent za samo 0.500 bodova. Pozitivne naznake u borbi za očuvanje barem tog 22. mesta predstavlja činjenica da će Crvena zvezda i TSC sigurno tokom jeseni igrati u grupnoj fazi evropskih takmičenja, a šansu da im se pridruži i dalje ima Partizan ukoliko u predstojećem dvomeču plej-ofa Lige konferencija bude bolji od belgijskog Genta.
Ono što može i mora da plaši u borbi za očuvanje 22. mesta jeste činjenica da su direktni konkurenti Šveđani bili izuzetno uspešni u kvalifikacijama (svi prošli u plej-of) zabeleživši 12 pobeda, četiri remija i dva poraza. Dakle, krajnje je vreme da prestane "statiranje", a da započne prikupljanje bodova.