U PETAK OTVARANJE OLIMPIJSKIH IGARA: Sve što niste znali o takmičenju u Japanu

Marko Paunić 22. 07. 2021. u 10:46

Olimpijske igre u Tokiju biće otvorene u petak svečanom ceremonijom na Olimpijskom stadionu, a na takmičenju se očekuje učešće oko 11.000 sportista, od čega 86 iz Srbije.

Foto: EPA-EFE/KIMIMASA MAYAMA

Olimpijske igre u Tokiju trebalo je da budu održane prošlog leta, ali su odložene na godinu dana zbog pandemije korona virusa. Ceremonija otvaranja počeće u petak od 13 časova, a takmičenje će trajati do 8. avgusta.

Organizatori su najavili "skromniju i trezveniju" ceremoniju, za razliku od prethodnih, kako bi ostali u skladu sa zdravstvenom situacijom i smanjili rizik od zaraze.

Tokom takmičenja, odnosno do 22. avgusta, u Tokiju i okolnim prefekturama će na snazi biti vanredno stanje zbog pandemije.

Sportisti i ostali učesnici biće redovno testirani, njihovo kretanje biće ograničeno i moraće da se pridržavaju posebnih mera, nakon što se svakodnevno u Olimpijskom selu prijave slučajevi zaraze.

Organizatori su zapretili diskvalifikacijom svakog sportiste koji se ne bude pridržavao pravila.

Olimpijske igre u Tokiju biće nesvakidašnje po mnogim stvarima, odvijaće se uglavnom bez prisustva publike, organizaciju su pogodili brojni skandali, a oko 80 odsto japanskog stanovništva protivi se održavanju takmičenja zbog pandemije, ali i prevelikih troškova, pošto Igre koštaju najmanje 13 milijardi dolara.

Takođe, nije bilo klasične štafete olimpijske baklje zbog straha od širenja virusa. Baklju je širom Japana trebalo da pronese 10.000 trkača.

Međunarodni olimpijski komitet (MOK) je od početka navodio da će u saradnji sa organizatorima obezbediti sigurne Igre za sve učesnike ali i stanovnike Japana. MOK je u saradnji sa kompanijom Fajzer Bajontek obezbedio vakcine za sportiste.

Zbog velike vlažnosti i visokih temperatura maratonske trke premeštene su iz Tokija u Saporo, koji je udaljen 800 kilometara od glavnog grada.

I pored velikih problema u organizaciji, na sportskom planu se očekuju dobri rezultati pre svega vrhunskih sportista. U Tokiju će biti i novih sportova uvrštenih u olimpijski program - bejzbol i softbol, karate, skejtbording, sportsko penjanje i surfovanje.

U Srbiji se najviše očekuje od prvog tenisera sveta Novaka Đokovića, ali i vaterpolista, koji će braniti zlatnu medalju i olimpijskih vicešampionki odbojkašica.

Veliku pažnju svetske javnosti privlači američka gimnastičarka Simon Bajls, kao i njeni sunarodnici plivači Kejleb Dresel i Kejti Ledecki, ali i svetski rekorder u skoku s motkom Šveđanin Armand Duplantis.

Na svakim Olimpijskim igrama jedne od najvećih zvezda su i NBA igrači, okupljeni u selekciju SAD, kao i atletičari, uglavnom sprinteri, sa Jamajke i iz SAD. Na Igrama će nastupiti i svetski rekoder u maratonu Kenijac Eliud Kipčoge, kao i svetski rekorder na 400 metara Južnoafrikanac Vejd Van Nikerk.

Igre u Tokiju ostaće upamćene i po tome što će novozelandska dizačica tegova Lorel Habard postati prva transrodna osoba u istoriji koja će se takmičiti na Olimpijskim igrama.

Ruski sportisti takmičiće se pod nazivom "ROC" - Ruski olimpijski komitet, posle kazne zbog rasprostranjenog dopinga. Na Igrama neće biti istaknute ruske zastave, a u slučaju osvajanja zlatne medalje neće biti intonirana ruska himna već odlomak klavirskog koncerta broj 1 Petra Iljiča Čajkovskog.

Olimpijski tim Srbije činiće 86 sportista:

Plivanje (7): Čaba Silađi, Velimir Stjepanović, Vuk Čelić, Anja Crevar, Andrej Barna, Uroš Nkolić i Nikola Aćin.

Tenis (5): Novak Đoković, Miomir Kecmanović, Nina Stojanović, Ivana Jorović i Aleksandra Krunić.

Atletika (5): Ivana Španović, Armin Sinančević, Asmir Kolašinac, Dragana Tomašević, Marija Vučenović.

Džudo (5): Aleksandar Kukolj, Nemanja Majdov, Anja Obradović, Marica Perišić i Milica Nikolić.

Karate (1): Jovana Perković.

Rvanje (4): Mihail Kajala, Zurab Datunašvili, Mate Nemeš, Stevan Andrija Micić.

Tekvondo (2): Milica Mandić, Tijana Bogdanović.

Boks (1): Nina Radovanović.

Streljaštvo (7): Zorana Arunović, Damir Mikec, Milutin Stefanović, Andrea Arsović, Sanja Vukašinović, Jasmina Milovanović, Milenko Sebić.

Kajak (3): Strahinja Stefanović, Milica Novaković, Bojan Zdelar.

Veslanje (3): Miloš Vasić, Martin Mačković, Jovana Arsić.

Basket 3x3: Muška 3x3 ekipa.

Vaterpolo: Muška vaterpolo reprezentacija.

Odbojka: Ženska odbojkaška reprezentacija.

Košarka: Ženska košarkaška reprezentacija.

Stoni tenis: Muška stonoteniska ekipa.

Brojni skandali pogodili su organizaciju najvećeg sportskog takmičenja. Organizatori su danas otpustili režisera i umetničkog direktora ceremonije otvaranja Igara Kentara Kobajašija zbogzbog šale o holokaustu koju je izveo tokom nastupa u humorističkoj emisiji 1998. godine.

Početkom nedelje kompozitor koji je radio na ceremoniji otvaranja Keigo Ojamada morao je da podnese ostavku, nakon što su se na društvenim mrežama pojavili navodi da je u detinjstvu maltretirao školske drugove.

Prethodni predsednik Organizacionog komiteta Olimpijskih igara Joširo Mori podneo je ostavku u februaru zbog seksistčkih komentara, nakon što je na jednom sastanku rekao da žene previše pričaju i zamenila ga je bivša olimpijka Seiko Hašimoto.

Takođe, mesec dana kasnije ostavku je podneo i umetnički direktor ceremonija otvaranja i zatvaranja Igara Hiroši Sasaki zbog komentarisanja izgleda jedne od slavnih ličnosti.

Premijer Japana Jošihide Suga rekao je da svet mora da vidi da ta zemlja može da organizuje bezbedne Olimpijske igre u jeku pandemije korona virusa.

Olimpijske medalje za u Igre u Tokiju izrađene su u potpunosti odrecikliranih materijala iz odbačenih mobilnih telefona i drugih električnih uređaja.

Pogledajte više