PONAVLJA SE ČETVRTFINALE EURO 2024?! Neverovatna frka na Evropskom prvenstvu u fudbalu!

Novosti online 08. 07. 2024. u 16:25

Ona narodna izreka "Što je babi milo - to joj se i snilo" dovela je do jedne potpuno nesvakidašnje situacije na aktuelnom šampionatu Evrope u fudbalu čiji je domaćin Nemačka.

Naime, nakon što je fudbalska reprezentacija Nemačke izgubila od Španije sa 2:1 posle produžetaka u četvrtfinalu Evropskog prvenstva, desio se ogroman izliv nezadovoljstva.
Naravno, u taboru "pancera", odnosno kod njihovih pirstalica.

Za sve je kriva odluka engleskog sudije Entonija Tejlora da u 106. minutu ne dosudi penal za Nemce nakon što je lopta pogodila u ruku Čelsijevog i igrača Španije, Marka Kukurelju, u kaznenom prostoru "crvene furije".

Trenutak kada Nemac Musijala pogađa loptom u ruku Španca Kukurelju u četvrtfinalu EURO 2024 / FOTO: Tanjug/AP

Besni navijači su pokrenuli veliku internet peticiju, putem koje traže da se Tejlor skine sa UEFA liste sudija, a da evropska kuća fudbala naredi ponavljanje utakmice između selekcije domaćina i Španaca.

Podsetimo, nakon nedosuđenog penala za Nemce, Španci su u 119. minutu dali gol zahvaljujući odličnoj kretnji i udarcu glavom Mikela Merina. Prethodno je Dani Olmo početkom drugog poluvremena doneo prvu prednost Španiji, da bi Florijan Virc u 89. minutu na dramatičan način svojim pogotkom odveo ovaj meč u produžetke.

Golman Nemačke Manuel Nojer posmatra kako Španija postiže gol za pobedu u četvrtfinalu EURO 2024 / FOTO: Tanjug/AP

Nedosuđeni jedanaesterac, koji bi, po nemačkim navijačima, trebalo da je "sviran" kada je Kukurelja levom rukom blokirao šut Džamala Musijale u šesnaestercu Španaca,  doveo je do velikog nezadovoljstva javnosti u zemlji-domaćinu, pa je preko 33.000 ljudi već potpisalo onlajn peticiju (koju možete videti klikom ovde).

U peticiji se, najpre na nemačkom, a potom na engleskom jeziku navodi:

"Četvrtfinale EURO 2024, Nemačka - Španija. Entoni Tejlor je delio pravdu. Ali, očigledno, nepravdedno.

Posle čistog igranja rukom od strane Marka Kukurelje, reprezentativca Španije, i to u kaznenom prostoru, a ruka mu je bila ispružena, Nemačkoj nije dodeljen penal koji je, jasno, zaslužila, što bi, sasvim pravedno, moglo da prevagne meč u njenu stranu.

A to nije bio prvi put! Tejlor je već bio kritikovan od strane drugog sudije da je naklonjen Španiji.

Mi zato zahtevamo od UEFA da ponovi utakmicu, da istraži Tejlorovo kršenje neutralnosti i da ga kazni!".

Fudbalski sudija Entoni Tejlor / FOTO: Tanjug/AP

Naravno, tu sad ide ono o babinim željama i njenim snovima.

UEFA najverovatnije neće ni "prst pomeriti" pa makar 333 hiljade ljudi potpisalo internet peticiju.

Tim pre što ne mali broj stručnih ljudi, kako iz sveta fudbala, tako i iz sveta medija, objašnjava da je engleski arbitar uradio ono što je evropska kuća fudbala i tražila od delilaca pravde na ovom turniru.

"Sve je u skladu sa najnovijom intepreracijom pravila"

Evo kako o tome piše urednik ESPN-a, Dejl Džonson:

- Na sastanku pred ovog šampionata, a tema su upravo bila igranja ruku, UEFA je sudijama upravo ukazala na situacije poput ove koja se sada desila sa Markom Kukureljom, usmeravajući arbitre da to ne sviraju kao igranje rukom. Tu se misli na situacije ako je ruka blizu tela, ako je prevashodno usmerena na dole, odnosno vertikalno, kao i kada je u poziciji da je iza linije tela. Ovo je drugačije od penala koji je Joakimu Andersenu sviran protiv Nemačke. UEFA smatra takve pozicije ruke neprirodnim, odnosno da se tako stvara (neprirodna) barijera. Ja razumem da navijači smatraju da ove dve odluke nisu bile kakve treba da budu, ali one su onakve kakva je i trenutno interpretacija pravila".

Podsetimo, u utorak će Španija, na žalost nemačkih navijača, a ne njihovi "panceri", igrati protiv Francuske od 21 sat u prvom polufinalu EURO 2024, a dan kasnije u istom tereminu igraju Engleska i Holandija.

Španija je jedini tim na ovom šampionatu koji je dobio sve svoje mečeve: pred "crvenom furijom" su padali Hrvatska, Italija i Albanija u grupnoj fazi, te Gruzija sa 4:1 u osmini finala.

A šta vi mislite, da li je ovo bilo za penal?

Ako vas Evropsko prvenstvo u fudbalu zanima, sve ono najvažnije i najzanimljivije sa njega - pratite na posebnoj stranici portala "Novosti" posvećnoj EURO 2024.

Bonus video: TUČA NAVIJAČA NA EURO 2024: Albanci napali srpske navijače, ali kada se čulo "Juriš!" - nisu se dobro proveli