NEMA DOBRE RAKIJE BEZ SRPSKE: Basista legendarnog benda Fejt No Mor izvozi šljivovicu sa Goča u Ameriku
BILI Guld, basista rok grupe Faith No More, koji već dve godine u SAD radi na promociji i prodaji šljivove rakije sa planine Goč, kaže da se na taj korak odlučio jer u Kaliforniji nije mogao pronaći dobru šljivovicu.
- Sa rakijom sam došao u kontakt verovatno negde 1992. godine. Faith no more je tada svirao u Budimpešti, mislim da smo svirali zajedno sa Guns''n''Roses. Fanovi iz Srbije su došli na koncert i poneli su rakiju sa sobom. Tada sam je probao prvi put, nikada ranije nisam čuo za nju - rekao je Guld.
Poznati muzičar navodi da je od tada često dolazio na Balkan i da ima prijatelje svuda, u Hrvatskoj, Bosni, Srbiji, Makedoniji, i da je prilikom poseta uvek pio rakiju. Priznaje da mu je rakija nedostajala kada je bio kod kuće, u Kaliforniji, jer nije mogao pronaći pravu šljivovicu.
- To je nemoguće! Ili su mi rakiju donosili prijatelji, ili sam morao ići na Balkan po nju. Tako sam 2019. odlučio da odem u Srbiju, da nađem pravu šljivovicu i da je predstavim Americi, jer ovde niko ne zna šta je to. To je bio eksperiment, nisam znao šta će se desiti. Ali, evo, to radim već dve godine i zaista je sjajno - naveo je Guld.
Rakija duhovitog naziva (Yebiga) je verovatno prva američka rakija proizvedena u Srbiji. Proizvodi se u destileriji Tok sa Goča.
Prvenac je bila rakija "Yebiga Prva", klasična srpska šljivovica iz bureta. Nakon što se "Yebiga Prva" probila na tržištu SAD, nedavno je predstavljena i nova rakija: "Yebiga Bela", šljivovica čistog voćnog ukusa koja je odležala u inoksu.
Zbog američkih standarda u vezi sa količinom metanola u rakiji, teško je u SAD pronaći prirodnu šljivovicu, naglašava Guld. Šljivovice (prepečenice) u proseku imaju šest do osam grama metanola, dok je za američko tržište gornja granica tri grama.
- Rakija koju sam pronašao na planini Goč je rakija sa kojom sam se zaista povezao. Širom Srbije ima sjajnih rakija. Zapravo, širom Balkana, ali naročito u Srbiji. Mislim da je rakija za Srbiju, a i za mene, ono što je fudbal za Brazil. Ne možeš imati rakiju a da Srbija nije nekako umešana u to - kaže Guld.
Čuveni muzičar kaže da u SAD rakiju vole ljudi koji su sa Balkana, ali i da je Amerikanci upravo otkrivaju, uče o njoj.
- Za sada to dobro ide. Iznenadilo me je što su se u početku plašili rakije, ali sada su počeli da je vole - dodaje Guld.
Za svoj novi biznis, kojim se bavi već nešto više od dve godine, kaže da je pomalo lud plan.
- Mislim, ja sam muzičar. Ja volim apstraktne ideje, a ideja da u SAD donesem pravu, izvornu rakiju je apstraktna ideja. Nisam razmišljao o tome šta će se desiti u praksi, kako funkcioniše sistem distribucije alkoholnih pića u SAD. To je jedna zaista velika i komplikovana mašina. Ludilo je koliko moraš naučiti o tome. Ali, zapravo, to je OK, jer sada učim o tome - priznaje Guld.
Čuveni muzičar kaže da mu nedostaju Srbija i Balkan, ali i da se sjajno oseća kao "legal moonshiner".